Arcibiskupský palác zve poprvé k návštěvě veřejnost


O posledním dubnovém dnu se otevírá Arcibiskupský palác v Olomouci. Ojedinělý projekt zpřístupnění plně funkčního oficiálního sídla úřadujícího biskupa nemá ve střední Evropě obdoby. Jeho cílem je představit návštěvníkům místa, kudy kráčely dějiny Moravy, českého státu i rakousko-uherské monarchie.

Olomouc: Veřejnosti bude zpřístupněn jeden prohlídkový okruh, který zahrnuje reprezentační sály Arcibiskupského paláce situované v prvním patře a také místnost pro krátkodobé výstavy. Interiéry sálů mají dochovanou bohatou rokokovou, empírovou a neobarokní výzdobu a jsou vybaveny dobovým mobiliářem. Právě tyto místnosti jsou spjaty s nejvýznamnějšími událostmi, které se v budově odehrály. Z mnoha takových okamžiků stojí za zmínku návštěva císařovny Marie Terezie či Ludwiga van Beethovena, setkání rakouského císaře Františka a ruského cara Alexandra před bitvou u Slavkova nebo návštěva všech demokratických prezidentů Československa a ČR – Masaryka, Beneše, Havla a Klause. V roce 1995 zavítal do paláce také papež Jan Pavel II. Tím nejznámějším a nejvýznamnějším datem je však bezesporu 2. prosinec 1848, kdy se zde ujal vlády císař František Josef I.

Objekt dnešního barokního arcibiskupského paláce, zahrnující v sobě starší konstrukce z období renesance, byl vybudován v blízkosti místa, kde stával první biskupský dům v době založení olomouckého biskupství v polovině 11. stol. Původní renesanční palác byl pak v průběhu přestavby probíhající v letech 1664–1669 výrazně rozšířen a stal se tak monumentální raně barokní palácovou stavbou dominující východní části města. O významu a architektonické kvalitě objektu svědčí mimo jiné to, že projekt vypracovali a stavbu řídili císařští architekti Filiberto Luchese a Giovanni Pietro Tencalla.

V uplynulých dvou letech proběhla rekonstrukce interiéru sálů i celého paláce. Financována byla z prostředků Olomouckého kraje a Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Morava. Nově zrekonstruovaný palác bude otevřen pro veřejnost poprvé v sobotu 30. dubna od 10.00 hodin. Jak tento den, tak také v neděli 1. května bude běžný provoz s možností prohlídky doprovázet i odpolední program. Po oba dva dny to bude vystoupení skupiny historického šermu ve 14.00 a v 15.00 hodin a představení z doby baroka ve 14.30 hodin. V neděli pak ještě od 15.30 hodin zazní koncert studentů Konzervatoře Evangelické akademie.

V turistické sezóně 2011 bude Arcibiskupský palác v Olomouci otevřen od května do září každý den kromě pondělí od 10.00 do 17.00 hodin, v říjnu (a od roku 2012 také v dubnu) je možné jej v tyto hodiny navštívit v sobotu a neděli. Celá prohlídková trasa trvá kolem 50 minut. Dospělí za prohlídku zaplatí 60,- Kč. Za poloviční částku dostanou vstupenku do paláce děti ve věku 6-15 let, studenti, důchodci nad 65 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP-P. Rodinná vstupenka pro dva dospělé a děti pak vyjde na 120,- Kč. Výklad bude standardně poskytován v češtině, pro skupiny také anglicky, německy a polsky. Jednotlivci si také budou moci zapůjčit cizojazyčného audioprůvodce.

Rezervace skupin je možná pouze pro skupiny 15 a více osob. V rámci rezervace je možno zajistit prohlídku i mimo běžnou provozní dobu. Rezervaci je možno provést telefonicky na čísle 587 405 421 nebo prostřednictvím e-mailu na adresu prohlidkypalace@ado.cz. Arcibiskupský palác najdete ve Wurmově ulici č. 9 (zastávka tramvaje U Dómu) a informace o něm se můžete dozvědět i na webových stránkách www.arcibiskupskypalac.ado.cz.

Jiří Gračka, tiskový mluvčí

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu