Arcidiecéze


mapa-cr

 

Několik statistických údajů:

(k 1. říjnu 2018)

Rozloha: 10 018 km2
Obyvatel: 1 376 000
Katolíků: 568 000 (41,28 %)
Nedělní účast: 91 088 (16,03 %)
Děkanátů: 21
Farností: 418
Kněží: 349
Kostelů a kaplí: 1 275

 

Poloha arcidiecéze:

Arcidiecéze olomoucká sousedí na jihu s brněnskou diecézí, na západě, v historických hranicích mezi Čechami a Moravou, s diecézí královehradeckou a malým úsekem s polskou diecézí świdnickou. Na severu se stýká s nově ustavenou (roku 1996) diecézí ostravsko-opavskou a na východě se slovenskou arcidiecézí bratislavskou, arcidiecézí trnavskou, diecézí nitranskou a diecézí žilinskou.

Obyvatelstvo:

Národopisný základ novodobého osídlení na území dnešní arcidiecéze tvoří obyvatelstvo, které je dědicem někdejších charakteristických etnografických skupin na Moravě a jejich osobité kultury. Původní, od 13. století trvající stav zanikl větším dílem s vysídlením německého obyvatelstva po druhé světové válce a v prostředí českého etnika se nápadně oslabil pod tlakem obecného civilizačního procesu i neblahých téměr.

Národopisné oblasti se vyvíjely, i s přechodnými pásmy, po několik staletí za přispění různých činitelů (původu, jazyka, migrace, způsobu obživy...). Nejnápadněji se v něm uplatnili příslušníci nejstarších etnografických skupin na Moravě, a to Hanáci a Moravští Slováci, na východě, po svém zformování, i moravští Valaši. Ve 20. století pod vlivem národopisných snah vstupují do podvědomí názvy různých oblastí na území Moravských Slováků. Lze říci, že dnešní území olomoucké arcidiecéze patří k nejvýraznějším a nejzformovanějším etnografickým oblastem na Moravě.

Kalendář akcí

 
  »
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu