Účastníci Romské poutě zamíří po letech zpět do Olomouce


Statutární a univerzitní město Olomouc přivítá v sobotu 14. září 2019 Romy ze všech koutů ČR i ze Slovenska. Mši svatou v kostele Panny Marie Sněžné bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner.

Tradiční pěší procesí vyrazí v 10.00 od katedrály sv. Václava přes Biskupské náměstí ke kostelu Panny Marie Sněžné. Po slavnostní mši svaté proběhne odpolední kulturní program v areálu Muzea umění v Olomouci. Návštěvníci 21. ročníku se mohou těšit na koncert zpěváka Jana Bendiga včetně autogramiády a soutěž v tradičním romském tanci. Romská pouť se vrací do Olomouce po dvanácti letech.

Poutníci, děti a mládež, ponesou dřevěný kříž, který je symbolem celé poutě, od katedrály sv. Václava ke kostelu Panny Marie Sněžné. Námětem pro 21. ročník pouti je duchovní téma s názvem „Můj Bůh“. Cestou přes Biskupské náměstí tak poutníci stanou celkem na třech zastaveních, kde se společně zamyslí  nad „Bohem, který nám vše dává“, „Bohem, který odpouští“ a „Karikaturami Boha aneb jaký Bůh není“. „Účastníci, malí i velcí, budou mít možnost během jednotlivých zastavení vepsat na kříž své prosby a poděkování,“ přiblížila Petra Pavlíčková, vedoucí Střediska pro rodiny a děti Charity Olomouc.

Mši svatou v kostele Panny Marie Sněžné bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner spolu se salesiánským knězem P. Jiřím Cahou. Již tradičně se do obětního průvodu zapojí děti, které ponesou předměty spjaté s romskou historií: kolo od vozu, romskou vlajku, housle a kříž z pěšího průvodu od katedrály. Chvály zahraje v průběhu mše svaté hudební kapela GPS ze Slovenska.

Odpolední program v areálu Muzea umění v Olomouci zahájí zpěvák Jan Bendig. Po koncertě proběhne soutěž o pohár v tradičním romském tanci. Kromě olomouckých tanečních souborů se zúčastní rovněž taneční soubory z Ostravy a Brna, v porotě zasednou profesionální lektorky tance Kristýna Coufalová a Tereza Richterová, PhDr. Renáta Köttnerová, koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti v Olomouckém kraji a člen z hudební kapely GPS Jan Gorol. „V odpoledním programu budou pro děti připravena zábavná soutěžní stanoviště. Děti si mohou vyrobit upomínkový předmět, letos v duchu námětu poutě například křížek z korálků,“ sdělila Petra Pavlíčková.

Za svých jedenadvacet ročníků, se pouť Romů uskutečnila v Olomouci pouze jednou, a to v roce 2007, všechny ostatní poutě se konaly vždy na Svatém Kopečku u Olomouce. "Do Olomouce se letos přesouvá jak z důvodu rekonstrukce vnitřních prostor baziliky, tak i ambitů, kde vždy probíhal doprovodný kulturní program,“ vysvětlila Petra Pavlíčková. Posláním poutě je vytvářet prostor pro společné duchovní sdílení a vzájemné setkávání Romů z České i Slovenské republiky. „Jsou setkání milá i méně příjemná, významná i všední. Romská pouť je setkání významné a příjemné. Nesetkáváme se jen my lidé, ale hlavně jdeme na návštěvu k našemu Stvořiteli, Bohu, významnější setkání už ani není možné. Přijďte se radovat spolu s námi,“ srdečně zve veřejnost ředitel Charity Olomouc Petr Prinz.

Eva Štefková, Charita Olomouc

 

Začátek:14. 09. 2019, 10:00
Konec:14. 09. 2019, 16:30
Místo konání:Olomouc – akademická farnost

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu