Arcibiskup Jan Graubner slaví 65. narozeniny


Půlkulaté životní výročí oslaví ve čtvrtek 29. srpna 2013 olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Letošní rok je pro něj ovšem významný hned dvojnásob, neboť v červnu oslavil také 40. výročí svého kněžského svěcení.

Foto Pavel LangerOlomouc: Jan Graubner se narodil 29. srpna 1948 v Brně, dětství prožíval ve Strážnici. Roku 1967 maturoval na strážnickém gymnáziu, odkud se pak hlásil do kněžského semináře a ke studiu bohosloví. Nebyl však přijat a začal pracovat jako dělník v Závodech přesného strojírenství v tehdejším Gottwaldově. Následujícího roku pak nastoupil do kněžského semináře a na teologickou fakultu v Olomouci. Kněžské svěcení přijal 23. června 1973 a nastoupil do duchovní správy jako kaplan v nynějším Zlíně, později působil ve Valašských Kloboukách a roku 1982 byl jmenován administrátorem farnosti Vizovice.

Papež Jan Pavel II. ho dne 17. března 1990 jmenoval světícím biskupem olomouckým. Biskupské svěcení přijal 7. dubna 1990 z rukou olomouckého arcibiskupa Františka Vaňáka a stal se jeho generálním vikářem. Po jeho smrti byl pak v září 1991 zvolen administrátorem arcidiecéze a o rok později, 28. září 1992, ho papež jmenoval olomouckým arcibiskupem a metropolitou moravským. Je v pořadí 69. biskupem a 14. arcibiskupem na Metodějově stolci v Olomouci a jeho biskupským heslem jsou slova Panny Marie v Káni Galilejské Quod dixerit vobis facite – „Co vám řekne, učiňte“ (Jan 2,5).

Významnou událostí jeho působení se 21. května 1995 stala bohoslužba, při níž papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka. Odpoledne se papež zúčastnil setkání s mládeží na Svatém Kopečku u Olomouce, které sám označil za jedno z nejkrásnějších, které s mládeží prožil.

Další historickou událostí se stalo zřízení nové ostravsko-opavské diecéze, vyhlášené papežem Janem Pavlem II. dne 30. května 1996. Jejím prvním biskupem se stal pražský světící biskup František Lobkowicz. Do nové diecéze přešlo jedenáct děkanátů a počet farností olomoucké arcidiecéze se tím snížil ze 731 na 419.

Arcibiskup Graubner se zasloužil o navázání na tradici velehradských poutí u příležitosti svátku křesťanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Slavnostní chvíle tak na Velehradě prožívají každý rok desítky tisíc lidí – nejen věřících, ale všech lidí dobré vůle. Ve spolupráci s Českým velkopřevorstvím Suverénního řádu maltézských rytířů a Maltézskou pomocí inicioval též největší setkání lidí žijících na vozíčku ve Střední Evropě.

V rámci České biskupské konference (ČBK) je arcibiskup Graubner předsedou Komise pro charitu a delegátem pro misie. V letech 2000–2010 byl předsedou ČBK, od roku 2010 zastává funkci místopředsedy. Od roku 1991 byl předsedou České katolické charity, jednou z jeho iniciativ je také celorepubliková Tříkrálová sbírka, jejíž výtěžek je určen na charitativní pomoc doma i v zahraničí. Je duchovním rádcem sportovní organizace Orel, která vychovává mladé lidi v duchu křesťanských hodnot.

Arcibiskup Graubner je též autorem řady článků, publikací a knih, jako např. Burcování, Co říkaly věci, Biřmovanci, Eucharistie, Jak si představuji farnost dnes, Zastavení u Betléma, Proste Pána žně, Duchovní obnova s Aničkou a Manželství.

Dne 28. října 2008 byl vyznamenán prezidentem České republiky Václavem Klausem a byl mu propůjčen Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity, a lidských práv.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu