Lektoři Božího slova


George Herbert: Chrámové okno

(ze sbírky V souhvězdí slávy, přebásnil Josef Hrdlička)

 

Pane, jak může hlásat věčné Slovo tvé
člověk křehký jak sklo, tvor slabý?
V svém chrámě dopřáváš mu z vůle své
pít z nevýstižnosti své slávy,
oknem se stát z tvé milosti, jež vábí.

Když ve skle příběh tvůj se odehrává
a život tvůj zjevuje všem,
umocní zbožná kázání, v nichž tvoje sláva
získává na síle, tvá zář je v něm,
ač jeví se v skle matném, tříštivém.

Nauka, život, barvy, světlo splynou,
smísí se v jeden výjev závratný,
v úchvatný děj, zatímco slova plynou,
pomíjí, hasnou, chvíli zní,
sluch vnímá je, méně svědomí.

 

Vítejte na stránce věnované lektorům, kteří předčítají Boží slovo. Vedle aktuálních informací se zde můžete seznámit s průběhem minulých setkání nebo si jejich atmosféru přiblížit prostřednictvím fotografií. Dostupná je i sada materiálů pro lepší přednes Božího slova při liturgii a také materiály pro přípravu na nedělní liturgii (texty a nahrávky příslušných čtení).

 

Byly spuštěny nové webové stránky www.kulturaslova.cz.

 

Kontakt:
Martina Pavlíková
pavlikova@arcibol.cz

Martina Pavlíková je absolventka herectví na JAMU v Brně (1984), poté členka činohry – nejprve 3 roky v divadle v Šumperku, pak 7 let v olomouckém divadle.

Celý život se zaměřuje na umělecký přednes a od první poloviny devadesátých let začala tvořit komorní pořady slova a hudby, které okolo roku 2006 zastřešila pod název Rapsodické divadlo. V letech 1997 – 2001 získávala nové zkušenosti v Radiu Proglas jako redaktorka a vedoucí regionálního studia v Olomouci.

Od roku 2002 je kromě uměleckého přednesu a vytváření komponovaných pořadů jejím hlavním zaměřením kultura mluveného projevu. Ke spolupráci v této oblasti ji přizval Mons. Josef Hrdlička v rámci kurzu Čtení Božího slova v liturgii. Tato spolupráce ji v roce 2004 přivedla na Arcibiskupství olomoucké, kde působí stále a věnuje se zde lektorům Božího slova, bohoslovcům i dalším studentům a zájemcům o mluvený projev.

V pozdějších letech se k tomuto zaměření přidala srpnová týdenní Pěší pouť za umělce (od roku 2007) a následovalo Setkání u studny (od roku 2010, jedná se o první pondělky v měsíci v průběhu akademického roku). Těmto programům dává obsahovou i formální podobu a je hlavní organizátorkou. Obé je formou modlitby za umělce.

Poslední dva roky je členkou týmu, který uskutečňuje nahrávání spisů sv. Františka pro webové stránky kapucínů, a to ve spolupráci Arcibiskupství olomouckého, Radia Proglas a Řádu menších bratří kapucínů.

Praktická cvičení kultury mluveného projevu a pořady slova a hudby se uskutečňují po celé arcidiecézi olomoucké i mimo ni.

Do katolické církve vstoupila prostřednictvím svátosti křtu v roce 1998 a biřmováním, které následovalo po čtyřech letech.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu