Interdiecezní soud


Interdiecézní soud Olomouc
Wurmova 9
771 01 Olomouc
e-mail: cirkevnisoud@arcibol.cz
web: http://old2.ado.cz/interdiecezni-soud

Úřední hodiny pro veřejnost:
Čtvrtek 8.00 - 12.30 nebo v ostatní všední dny po telefonické domluvě (viz. Kontakty). Tato doba slouží především k bezplatným konzultacím pro ty, kdo chtějí řešit otázku platnosti svého rozpadlého manželství před církví.

Interdiecézní soud v Olomouc je církevním soudem 1. instance pro arcidiecézi olomouckou a diecézi ostravsko-opavskou. Ve 2. instanci pak řeší kauzy Diecézního církevního soudu v Brně (odkaz na web: http://www.cirkevnisoud.biskupstvi.cz), Metropolitního církevního soudu v Praze (odkaz na web: http://www.apha.cz/ics).

Pro řeckokatolické věřící, příslušné do Apoštolského exarchátu pro katolíky byzantsko-slovanského obřadu v České republice je v první instanci příslušným soudem Metropolitní církevní soud v Praze.

Jak se dostanete na soud?
Pěšky: Od vlakového nádraží asi 25 min. po Masarykově třídě na Žižkovo náměstí, dále navazující ulicí 1. Máje, třetí odbočka vlevo je ulice Wurmova, kde je arcibiskupský palác, v 2. patře církevní soud. Veřejnou dopravou: O vlakového nádraží tramvají č. 2, 4 nebo 6 na zastávku u Dómu; zde vystoupit, vrátit se asi 100m, přejít tramvajovou dráhu do ulice Wurmova (opačný směr než ke katedrále). Od autobusového nádraží totéž, ale pouze tramvají č. 4.

mapa1

mapa2

Církevní soud v oblasti manželských otázek přezkoumává platnost či neplatnost uzavřeného manželství na žádost jednoho z manželů. Žalobu přijímá pouze v případě, že manželství již bylo civilním soudem pravomocně rozvedeno, protože do této chvíle zůstává naděje na usmíření manželů a je povinností všech právě tomuto smíření napomáhat.

Církevní soud nestanoví otázku viny za rozpad manželství, ale pouze zkoumá, zda bylo manželství uzavřeno platně z pohledu katolické církve, tj. zda byly dodrženy náležitosti kanonického práva v době uzavírání manželství. Pokud je manželství prohlášeno církevním soudem za neplatné, znamená to, že z pohledu církve nevzniklo a manželé mohou uzavřít nový sňatek před církví. (To nemá vliv na legitimitu dětí zplozených v tomto manželství.)

K projednávání žaloby na neplatnost manželství je příslušný soud místa, kde bylo manželství uzavřeno, nebo soud místa trvalého nebo přechodného bydliště některého z manželů, nebo soud místa, kde je většina důkazů o jeho průběhu.

Co se týče důvodů, pro které církev považuje manželství za neplatně uzavřené, se podívejte na stránku „Chápání manželství v katolické církvi". Možnosti v konkrétním případě však nejlépe objasní pracovník církevního soudu při osobní konzultaci.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu