Pokyny pro badatele
- Archiv disponuje svou badatelnou, která je otevřena každý pracovní den od 8 do 14 hodin; z důvodu omezené kapacity však prosíme všechny badatele, aby si svou návštěvu vždy předem domluvili telefonicky nebo e-mailem.
- Dokumenty je možné studovat pouze prezenčně.
- Každý badatel při své návštěvě vyplňuje badatelský list, včetně seznamu archiválií předložených k nahlížení.
- Pořizování snímků archiválií vlastním fotoaparátem je povoleno pouze se souhlasem pracovníka archivu.
- S ohledem na platnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (GDPR) a rovněž z důvodu interního režimu utajení určitých dokumentů je přístup k některým archiváliím v arcibiskupském archivu omezen; bližší informace o těchto omezeních podají badatelům pracovníci archivu.
Povolení k pořizování fotokopií archiválií z církevních fondů
Pokud badatel potřebuje (např. pro publikační účely, pro soukromou potřebu atd.) na některém z pracovišť Zemského archivu v Opavě, Moravského zemského archivu v Brně, nebo Státního oblastního archivu v Zámrsku (včetně státních okresních archivů) pořídit fotokopie archiválií, jejichž vlastníkem je některá z institucí podílejících se na církevní správě olomoucké arcidiecéze či správě arcibiskupských majetků, nebo je původcem farnost, potřebuje k tomu písemný souhlas Arcibiskupství olomouckého. Žádosti o tento souhlas je možné zasílat písemně, e-mailem nebo přes elektronický formulář na adresu arcibiskupského archivu (kontakty zde). Do žádosti je vždy nutné uvést datum, jméno a poštovní adresu žadatele (příp. i název instituce, za kterou žadatel vystupuje), účel zhotovení fotoreprodukce, název archivu a seznam archiválií určených k fotoreprodukci (název fondu, inv. čísla, příp. signatury, čísla knih apod. – dle příslušného inventáře). Povolení je zasíláno v písemné podobě poštou na adresu uvedenou v žádosti. V případě, že žadatel podá více žádostí pro jeden archiv nebo k jednomu badatelskému tématu, bude vyzván, aby tyto žádosti sloučil dohromady.
Seznam všech fondů, u kterých je třeba žádat o výše uvedené povolení, je zde.
Nejdůležitější a největší fondy jsou tyto:
- Arcibiskupství Olomouc
- Arcibiskupská konsistoř Olomouc
- Arcibiskupský kněžský seminář Olomouc
- Kolegiátní kapitula Kroměříž
- Lenní dvůr Kroměříž
- Metropolitní kapitula Olomouc
- Ředitelství kapitulních statků Olomouc
- Sbírka prvotisků, paleotypů a starých tisků kapitulní knihovny Olomouc
- Sbírka rukopisů Metropolitní kapituly Olomouc
- Velkostatek Hukvaldy
- Ústřední ředitelství arcibiskupských statků Kroměříž
- Ústřední správa komorních statků vratislavského biskupství, Jánský Vrch
- archivní fondy jednotlivých farností olomoucké arcidiecéze
- 14408x přečteno