Benedikt XVI. mluvil s astronauty přes satelit


V sobotu 21. května 2011 ve 13.11 hodin (SEČ) se uskutečnilo historické satelitní audio-vizuální spojení mezi papežem Benediktem XVI. a posádkou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Vatikán: Bylo to vůbec poprvé, kdy došlo ke spojení mezi Vatikánem a vesmírným prostorem. Na palubě kosmické stanice je 12 astronautů, mezi kterými je jedna žena. Tři astronauti se věnovali jejímu řízení a ostatní mohli vést rozhovor s papežem. Ten je viděl i na obrazovce, zatímco oni ho jen slyšeli. Celý průběh 20 minutového rozhovoru bylo možné sledovat v přímém přednosu díky Americkému národnímu úřadu pro letectvo a vesmír NASA ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou ESA a Vatikánským televizním centrem.

Na úvod přenosu Enrico Saggese, prezident Evropské vesmírné agentury, několika slovy pozdravil Svatého otce a přiblížil cíl a význam mise. Po představení posádky, uvedení několika technických údajů a přiblížení místa, kde se stanice momentálně ve vesmíru nachází, se slova ujal Benedikt XVI. a ve svém proslovu v angličtině mimo jiné řekl: „Vážení astronauti, jsem velmi rád, že mám tuto mimořádnou možnost rozhovoru s Vámi během vaší mise. Zvlášť jsem vděčný, že se mohu obrátit na mnoho z vás, z důvodu, že se momentálně na stanici ISS nacházejí dvě posádky. Lidstvo prožívá období rychlého pokroku ve vědeckých poznatcích a technických aplikacích. V určitém smyslu jste našimi zástupci, předvojem lidstva, které zkoumá nové prostory a nové možnosti pro naši budoucnost, která se posouvá za hranice naší každodenní zkušenosti. Všichni obdivujeme vaši odvahu, disciplinu a úsilí, se kterým jste se připravovali na tuto misi. Jsme přesvědčeni, že jste motivováni vznešenými ideály a že chcete dát plody vašeho výzkumu a vaší práce k dispozici celému lidstvu a pro společné dobro. Tento rozhovor mi dává příležitost vyjádřit svůj obdiv a vděčnost za vás a všechny ty, kteří spolupracují na tom, aby se vaše výprava zdárně realizovala a povzbudit vás k jejímu bezpečnému a úspěšnému završení.“

Po proslovu adresoval papež členům mezinárodní posádky několik osobnějších otázek: „Přemýšlíte o nesmyslnosti válek, když několikrát denně přelétáváte kolem naší planety? Žasnete také nad rozlehlostí a krásou vesmíru, když jej pozorujete z jiné perspektivy než my? Modlíte se v tomto kontextu k Bohu Stvořiteli?“ Na jednu z papežových otázek odpověděl Roberto Vittori: „Život na kosmické stanici je velmi intenzivní. Když přichází čas k nočnímu odpočinku, může každý z nás pohlédnout nahoru do vesmíru a dolů na zemi, naši blankytnou překrásnou planetu. Tato krása promlouvá k mému srdci a tehdy se opravdu modlím: za sebe, za naše rodiny, za naši budoucnost.“ Zajímavé bylo sledovat, jak se po vesmírné stanici v beztížném stavu pohybovala stříbrná medaile s Michelangelovým „Stvořením člověka“ ze Sixtinské kaple, kterou jako dar papeže na palubu přinesl právě Roberto Vittori, aby symbolizovala účast Svatého otce na misi kosmonautů. Benedikt XVI. také vyjádřil soustrast a blízkost druhému italskému astronautovi Paolovi Nespolimu k úmrtí jeho matky těsně před jeho návratem na zem.

Na závěr rozhovoru Svatý otec toto mimořádné virtuální setkání ukončil slovy: „Vážení astronauti, velmi dekuji za tuto příležitost setkání a dialogu s vámi. Pomohli jste mi a mnohým dalším lidem, abychom se zamysleli nad otázkami, které jsou důležité pro budoucnost lidstva. Přeji Vám všechno nejlepší pro vaši práci a pro úspěch vašeho velkého poslání ve službách vědy, mezinárodní spolupráce, pokroku a míru ve světě. Budu vás v mysli nadále provázet modlitbou a rád vám udělím své apoštolské požehnání.“

Lucie Koutová, tisk.cirkev.cz

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu