Marta Kubišová zpívala na předávání cen dobrovolníkům, zahájila olomoucký Festival vánoční hudby


V pondělí 16. prosince 2013 proběhl ve Velkém sále Arcibiskupství olomouckého koncert generacemi oblíbené Marty Kubišové, a to za klavírního doprovodu Karla Štolby. Byl první akcí konanou v rámci Festivalu vánoční hudby u sv. Mořice, který je letos zapojen do oslav 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Součástí koncertu bylo také slavnostní předání ceny Křesadlo 2013 dobrovolníkům Olomouckého kraje. Křesadlo si odneslo celkem osm oceněných dobrovolníků.

Olomouc: Festival vánoční hudby bude pokračovat v pátek 20. prosince v kině Metropol dlouho očekávanou premiérou filmu „Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů“, který vypráví pravdivý příběh o zrodu naší kultury.

Ve čtvrtek 26. prosince přijde na řadu Svatoštěpánský koncert a v neděli 29. prosince zakončí Festival vánoční hudby u sv. Mořice varhanní koncert Karla Martínka. Během vánočních svátků budou navíc probíhat mše svaté, konkrétně 24. (ve 22 hodin) a 25. (v 10.30 hodin) prosince.

„Smyslem festivalu je, aby byly Vánoce obohacené o krásnou hudbu, zejména pak v podání svatomořických varhan. Po všem tom předvánočním shonu mohou lidé využít možnost zklidnění nejen ve svatém Mořici, ale i ve všech ostatních kostelích,“ řekl před začátkem pondělního vystoupení Marty Kubišové farář František Hanáček.

Předání cen Křesadlo 2013

Cena Křesadlo je udělována lidem v Olomouckém kraji, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnické činnosti. Cílem Křesadla je ocenit dobrovolníky, zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o dobrovolnickou činnost i respekt k těm, kteří ji vykonávají. Mottem Křesadla je: „Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.“

Křesadlo bylo letos uděleno v těchto kategoriích:

- sociální služby,

- děti, mládež a volnočasové aktivity,

- zdravotnictví,

- a dobrovolní hasiči.

Ve vyhlášených kategoriích ochrana životního prostředí a humanitární pomoci, rozvojové projekty se výběrová komise v letošním roce rozhodla cenu neudělovat.

 

V oblasti sociální služby získali ocenění Křesadlo 2013:

Pavlína Doskočilová

Již 2 roky pracuje v rámci Maltézské pomoci Šumperk jako dobrovolnice v tamějším domově důchodců. Nejvíce pomáhá na ošetřovatelském oddělení, kde dělá společnost lidem trvale upoutaným na lůžko. Pomáhá jim při podávání stravy, doprovází je na kulturní a společenské akce a každou druhou sobotu se podílí na organizaci mše svaté v kulturní místnosti. Letos spolu se svou rodinou uspořádala pro seniory výlet do Loučné nad Desnou a získala pro ně pomůcky pro etnomuzikoterapii. Do dobrovolnictví postupně zapojila manžela, syna i neteř.

Rostislav Novák

Přes 2 roky pracuje jako dobrovolník pro Maltézskou pomoc Olomouc, konkrétně v programu sociálně aktivizační programy pro děti, mládež a podporu rodiny. Každý týden dochází za jedenáctiletým chlapcem s těžkým zdravotním postižením, aby mu věnoval 2 až 3 hodiny svého času. Svým přirozeným a lidským přístupem plným respektu přijímá chlapce takového, jaký je. I proto společný čas mohou trávit radostně. Rovněž je velkou oporou chlapcově rodině, které v případě potřeby vypomůže svou blízkostí i praktickou pomocí.

Josef Fremder

Od listopadu 2011 dochází pravidelně jako dobrovolník při Maltézské pomoci Olomouc do občanského sdružení Klíč, které se věnuje psychicky a duševně zraněným dětem a mládeži, odkud doprovází dva klienty na jejich aktivitách. Navíc dochází také do Domova s pečovatelskou službou POHODA Chválkovice, kde tráví čas se svou stálou klientkou. Rovněž ochotně zastupuje své kolegy dobrovolníky, kteří zrovna nemohou za svým klientem dojít. Vždy je také ochotný komukoli pomoci a svým lidským, houževnatým a skromným přístupem získává srdce svých svěřenců.

Simona Vondráková

Jako dobrovolnice začala pro Maltézskou pomoc Přerov pracovat v červenci 2012. Nejprve zpříjemňovala poslední měsíce života jedné paní v Léčebně dlouhodobě nemocných v Přerově. Nyní dochází za dvěma klienty, z nichž jeden je mladý muž s těžkým zdravotním postižením. Druhou klientkou je osamocená seniorka v Domě s pečovatelskou službou v Přerově. Jednotlivé návštěvy, ve kterých dotyčným zpříjemňuje a obohacuje jejich životy, probíhají každý týden, a to až dvě hodiny. I přes náročné zaměstnání v dětském domově věnovala dobrovolnictví v krátké době přes 250 hodin.

 

Cenu Křesadlo pro zdravotnickou oblast převzala:

Ludmila Bednářová

Jako bývalá onkologická pacientka se od února 2013 věnuje v rámci Amelie, o.s. dobrovolnické činnosti v programu psychosociální pomoci dospělým onkologicky nemocným na lůžkovém oddělení Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Svou neúnavnou a velice kreativní činností si získala srdce jak pacientů, tak i sestřiček z oddělení. Velmi šikovná je ve vymýšlení stále nových námětů pro skupinové tvořivé dílny a zvláště ve výrobě předmětů z papíru a jiných druhů materiálu. Ve své činnosti je spolehlivá, zodpovědná a vůči pacientům přátelská a empatická. Do nemocnice dochází jednou až dvakrát týdně, a to na dobu 1–2 hodin.

 

V kategorii děti, mládež, volnočasové aktivity byl vybrán:

Petr Kabelík

Své dobrovolnické činnosti v rámci občanského sdružení Junák – svaz skautů a skautek se ve Zlatých Horách věnuje již úctyhodných 23 let. Jako střediskový vedoucí zajišťuje chod skautského střediska, vytváří výchovné programy a celoročně pracuje jednou až třikrát týdně s různými skupinami dětí a mládeže ve věku 9 až 25 let. Navíc každoročně pořádá letní dětské tábory a mnoho dalších akcí nejen ve Zlatých Horách, ale po celé ČR a několikrát dokonce i za hranicemi naší země. Svou dlouholetou úspěšnou činností se velkou měrou podílí na prevenci sociálně-patologických jevů dětí a mládeže i na jejich výchově.

 

V kategorii dobrovolní hasiči byli Křesadlem oceněni:

Ladislav Pudil

Již v roce 1952 se stal v Olomouci profesionálním hasičem a zároveň členem Sboru dobrovolných hasičů Olomouc-město. V něm se v rámci družstva podílel na úspěších v řadě soutěží, z nichž nejvýznamnější cenou byl titul „Absolutní mistr ČSR“. Zároveň začal intenzivně pracovat s mládeží, která pod jeho vedením dosahovala úspěchů v okresních i krajských soutěžích. Později se stal místopředsedou v komisi pro práci s mládeží a velitelem okrskových soutěží. Ještě po 63 letech dobrovolnictví, ve věku 86 let, pomáhá okolním sborům zakládat kolektivy mladých hasičů.

Dagmar Bartoňková

U Sboru dobrovolných hasičů Loučany aktivně působí již 20 let. Účastní se závodů žen a je členkou okresního sdružení Odborné rady mládeže. Její radostí a největší zásluhou je mnohaletá práce s mladými hasiči, kterým se celoročně věnuje. A to jednak v rámci náročných tréninků a samotných soutěží, ve kterých slaví úspěchy, ale i realizací různých výletů a odpočinkových aktivit. Kromě toho vede mladé hasiče k údržbě hřiště, techniky, ale třeba i třídění dopadu. Díky velkému smyslu pro zodpovědnost, ale i kamarádskému přístupu, si získala nejen své svěřence, na které má velmi pozitivní vliv, ale i jejich rodiče.

Zdroj: Petarda Production

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu