O Noci kostelů se v Olomouckém kraji otevře přes sto objektů


Do Noci kostelů, která letos připadá na 23. května a jejímž cílem je otevřít kostel netradičním způsobem a pro všechny lidi, tedy i pro ty, kteří by do něj jinak nepřišli, se v Olomouckém kraji zapojí osm církví a otevřeno bude celkem 109 kostelů, kaplí a modliteben. Podrobný program naleznete na webových stránkách www.nockostelu.cz.

Olomouc: V okrese Olomouc naleznou návštěvníci otevřené dveře u 45 kostelů v 17 městech a obcích: v Olomouci, Litovli, Šternberku, Uničově a Velké Bystřici, dále v Bohuňovicích, Bouzově, Hlušovicích, Hněvotíně, Nové Hradečné, Senici na Hané, Slatinicích, Štarnově, Troubelicích, Tršicích, Ústíně a Velkém Týnci. Jen v samotné Olomouci to bude celkem 24 otevřených objektů. V katedrále sv. Václava (Václavské nám.) začíná program již v 16.00 hodin a nabídne akce pro menší děti. Po celý večer je možné si kostel soukromě prohlédnout a vyslechnout si několik koncertů. Komentovaná prohlídka kostela sv. Michala (Žerotínovo nám.) začíná v 18.00, 20.00 a 22.00 hodin. V mezičase je možné zhlédnout bohoslužebné předměty nebo se zaposlouchat do varhanního koncertu (21.00). Z dalších objektů stojí za zmínku kaple Božího těla v budově Konviktu, kaple sv. Jeronýma na radnici nebo kaple Panny Marie v Arcibiskupském paláci. Poutníci však o Noci kostelů nejsou odkázáni jen na centrum Olomouce, vydat se mohou i do dalších městských částí – do Hejčína, na Novou Ulici nebo Svatý Kopeček – a k dispozici je jim rovněž řada nekatolických kostelů a modliteben.

V okrese Prostějov bude o Noci kostelů možné zavítat do 20 kostelů, kaplí či modliteben, které se otevřou ve 12 městech a obcích: kromě okresního města je to dále Konice, Kostelec na Hané a Plumlov, z obcí pak Nezamyslice, Ohrozim, Olšany, Smržice, Suchdol-Jednov, Tištín, Vícov a Želeč. Samotný Prostějov nabídne zájemcům 9 otevřených objektů. V kostele Povýšení sv. Kříže (Filipcovo nám.) zahájí v 18.00 hodin Noc kostelů primátor Miroslav Pišťák, následovat bude mše svatá, prohlídka s průvodkyněmi a s praktickou ukázkou hry na loutnu (20.30) či varhanní koncert (21.30).

Z okresu Přerov se do Noci kostelů zapojí 18 kostelů a kaplí ve třech městech – Přerově, Hranicích a Lipníku nad Bečvou – a osmi dalších obcích: Černotíně, Hustopečích nad Bečvou, Oseku nad Bečvou, Potštátu, Skaličce, Staré Vsi, Stříteži nad Ludinou a Týně nad Bečvou. V okresním městě to bude celkem 5 objektů, patřících třem církvím. V kostele sv. Vavřince (Kratochvílova ul.) se návštěvníci mohou těšit například na komentovanou mši svatou (18.30), vystoupení Scholičky z Lidečka (19.30) a pěveckého sboru (21.00) či střípky z historie kostela (21.30). Katolická církev dále otevře kostel sv. Michala na Šířavě a kostel Marie Magdalény v Předmostí.

Celkem 26 kostelů a kaplí se otevře v 18 městech a obcích okresu Šumperk. Vedle okresního města jsou to dále Loštice, Mohelnice, Staré Město pod Sněžníkem, Úsov a Zábřeh, z obcí pak Bludov, Dubicko, Hrabová, Lesnice, Libina, Moravičany, Oskava, Písařov, Postřelmov, Rapotín, Rohle a Zvole. Program v šumperském kostele sv. Jana Křtitele (Kostelní nám.) zahájí v 17.50 slavnostní zvonění a po něm mše svatá. Návštěvníci si poté mohou individuálně prohlédnout kostel, vystoupit na věž nebo zhlédnout výstavu ornátů a bohoslužebných předmětů. Od 19.00 hodin bude připraven dobrodružný program pro děti a ve 20.00 začíná koncert místní scholy, po němž následuje čtení Bible při svíčkách (20.30). Program zakončí duchovní slovo (23.45).

V celé olomoucké arcidiecézi, která pokrývá větší část Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, se letos do Noci kostelů zapojí 213 objektů, což je o 16 více než v loňském roce.

Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu