O Noci kostelů se ve Zlínském kraji otevře přes osmdesát objektů


Do Noci kostelů, která letos připadá na 29. května a jejímž cílem je otevřít kostel netradičním způsobem a pro všechny lidi, tedy i pro ty, kteří by do něj jinak nepřišli, se ve Zlínském kraji zapojí celkem 83 kostelů, kaplí a modliteben. Podrobný program naleznete na webových stránkách www.nockostelu.cz.

Olomouc: V okrese Zlín bude otevřeno celkem 28 kostelů, kaplí a modliteben ve třinácti městech a obcích: vedle samotného Zlína to bude i v Otrokovicích, Slavičíně a Vizovicích a z obcí ve Fryštáku, Hvozdné, Lhotě u Malenovic, Lukově, Pohořelicích, Pozlovicích, Tečovicích, Velkém Ořechově a Zádveřicích-Rakové. V okresním a zároveň krajském městě se otevře 11 objektů. Ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba (Sadová ul.) večer zahájí v 18.00 hodin koncert a po něm od 18.30 hodin mše svatá. Po celý večer mohou návštěvníci využít možnosti k rozhovoru s knězem, program nabídne také čtení úryvku z Bible (19.30) a několik dalších koncertů. Souběžně bude nabídnuta prohlídka půdy a věže kostela včetně zvonů.

V okrese Kroměříž otevře své brány 23 objektů v celkem devíti městech a obcích: Kroměříži, Bystřici pod Hostýnem – Bílavsku, Holešově, Hulíně-Záhlinicích a v Chropyni a dále v Kvasicích, Míškovicích, Zlobicích a Žeranovicích. V samotné Kroměříži to bude celkem 12 kostelů, kaplí a modliteben. Vedle hlavních chrámů katolických (mezi nimi i kostela sv. Cyrila a Metoděje v areálu psychiatrické léčebny) jde například o kostely Českobratrské církve evangelické a Pravoslavné, ale také řadu kaplí, z nichž stojí za zmínku například dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia či kaple v klášteře Milosrdných sester sv. Kříže na Koperníkově ulici.

Do 11 kostelů či kaplí mohou návštěvníci zavítat v okrese Uherské Hradiště. Otevře se zde například poutní bazilika na Velehradě, tři kostely v Uherském Brodě či modlitebna v Uherském Hradišti a další sakrální objekty v Březolupech, Jalubí, Kunovicích, Ostrožské Lhotě, Tupesích a Uherském Ostrohu. Program ve velehradské bazilice začne společnou dětskou mší svatou. Následovat bude prohlídka kostela, hudební vystoupení místních dětí a mládeže či krátký koncert na varhany. Návštěvníci si rovněž budou moci prohlédnout zázemí sakristie a předměty používané k bohoslužebným účelům.

21 církevních objektů se zájemcům otevře v okrese Vsetín. Kromě dvou budov v okresním městě to budou kostely v Karolince, Kelči, Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí a dále v Brankách, Dolní Bečvě, Huslenkách, Kladerubech, Lešné, Liptále, Prostřední Bečvě, Růžďce, Valašské Polance, Velké Lhotě a Zašové.

V celé olomoucké arcidiecézi, která pokrývá větší část Olomouckého kraje (bez Jesenicka), celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, se letos do Noci kostelů zapojí 213 objektů.

Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu