Papež František vyhlásil mimořádné jubileum milosrdenství


V období velkých epochálních změn je církev povolaná, aby zvlášť nabízela znamení Boží přítomnosti a blízkosti, uvedl papež František při slavnostním vyhlášení Mimořádného roku milosrdenství. Ten začne 8. prosince 2015 a potrvá do 20. listopadu 2016.

Vatikán: „Jak toužím po tom, aby byly nadcházející roky proniknuté milosrdenstvím, aby se vyšlo vstříc každému člověku a přinesla se ke každému Boží dobrota a něha!“ Tato slova píše papež František v bule Misericordiae vultus (v překl. „Tvář milosrdenství“), kterou v sobotu 11. dubna 2015 vyhlásil nový Svatý rok. Mimořádné jubileum milosrdenství začne o slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince 2015 a uzavře se 20. listopadu 2016.

U Svaté brány vatikánské baziliky předal papež bulu symbolicky biskupům z různých kontinentů, aby tak naznačil spojení s episkopátem na celém světě. Po přečtení několika úryvků textu slavil František nešpory ze svátku Božího milosrdenství. „Církev je v této době velkých epochálních změn povolána k tomu, aby výrazněji nabídla znamení Boží přítomnosti a blízkosti,“ vysvětlil během krátké promluvy římský biskup důvod konání mimořádného Svatého roku. Církev se podle něj musí zaměřit na podstatné, tedy aby byla nástrojem Božího milosrdenství.

„Svatý rok má udržovat živou touhu po umění zachytit tolik znamení něhy, již Bůh nabízí celému světu a především trpícím, osamoceným a opuštěným nebo těm, kdo nemají naději v odpuštění a necítí se být milovaní Otcem. Svatý rok nám umožní silněji zakusit radost z našeho znovunalezení Ježíšem, který jako Dobrý pastýř přišel, když jsme byli ztraceni. Jubileum umožní vnímat teplo jeho lásky, když si nás klade na ramena, aby nás přivedl zpět do Otcova domu. Je to rok, ve kterém se nás dotkne Pán Ježíš a promění nás svým milosrdenstvím, abychom se i my stali čistými svědky milosrdenství. Proto tedy jubileum: Protože toto je čas milosrdenství. Je to příhodný čas k léčení ran, abychom se bez umdlení setkávali s těmi, kdo čekají, že uvidí a dotknou se znamení Boží blízkosti, a abychom všem nabízeli cestu odpuštění a usmíření,“ řekl papež při nešporách.

Během jubilea budou otevřeny Svaté brány ve čtyřech římských bazilikách. Ty bývají zazděny a otevírají se pouze při mimořádných příležitostech. Podle papeže Františka mají být tyto vstupy především „branami milosrdenství“: „Kdokoliv vstoupí, bude moci zakusit lásku Boha, který utěšuje, odpouští a dodává naději,“ uvedl. Římský biskup současně vyzval, aby podobné brány byly otevřeny v katedrále nebo konkatedrále každé místní církve, aby se tak jubileum mohlo slavit po celém světě. Papež také rozešle do světa tzv. misionáře milosrdenství, kteří budou moci udělovat rozhřešení z hříchů, jež jsou vyhrazeny pouze Svatému stolci.

V dnes vyhlášené bule František také vyzývá věřící, aby vyšli blíže k lidem, kteří se nachází na existenciálních periferiích. Zvláštní výzvu k obrácení adresuje členům zločineckých organizací a korupčníkům. Korupce je podle něj „hnijící ránou společnosti, těžkým hříchem, jenž volá do nebe“. Papež také vyjadřuje naději, že Mimořádné jubileum milosrdenství podpoří dialog s judaismem, islámem a dalšími náboženstvími.

„Boží milosrdenství není nějaká abstraktní idea. Je to konkrétní skutečnost, v níž Syn vyjevuje svou lásku podobnou lásce otce a matky, kteří jsou v hloubi svého nitra pohnuti svým dítětem. Opravdu můžeme říci, že je to niterná láska. Pochází z toho nejniternějšího jako hluboký, přirozený cit, plný něhy, slitování, slitovnosti a odpuštění,“ napsal také papež v bule.

Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je toto rozhodnutí papeže Františka přesně v linii svatého papeže Jana Pavla, který zavedl svátek Božího milosrdenství. „Je to odpověď církve na současné problémy. Bible říká: ‚Kde se rozmnožil hřích, tam se rozmnožila milost.‘ Jestli hřích vede do slepé uličky a bere naději, pak pohled na Boží milosrdenství otevírá nový prostor naděje. Každý může dosáhnout odpuštění od Boha. Jestli ho přijme jako nezasloužený dar, má se cítit vázán sám odpouštět s podobnou velkorysostí. Odpuštění, které už nepřipomíná, co bylo odpuštěním zničeno, osvobozuje a uzdravuje vztahy. To by byl veliký přínos pro uzdravení rodin, národů i mezinárodních vztahů. Vyžaduje to však osobní nasazení mnohých. Je to příležitost spustit vlnu odpuštění a uzdravení mnohých,“ uvedl olomoucký arcibiskup.

Jubilejní rok byl ve Starém zákoně vyhlašován každých 50 let. V tomto období byla dávána svoboda otrokům a vracel se majetek původnímu majiteli. Katolická církev započala tradici Svatých roků za papeže Bonifáce VIII. v roce 1300. Hlava katolické církve tehdy stanovila jejich konání na období jednou za sto let. Od roku 1475 bylo řádné jubileum vyhlašováno každých 25 let, aby je mohly prožít všechny generace.

Dosud bylo slaveno 26 řádných Svatých roků, poslední z nich proběhl v roce 2000. Od 16. století se začaly vyhlašovat také mimořádná jubilea, která měla zdůraznit události zvláštního významu. Církev dala starozákonnímu jubileu nový duchovní význam. Milostivý rok spočívá v odpuštění, jež je nabídnuté všem, a v možnosti obnovit vztah s Bohem i s druhými lidmi.

S využitím zprávy Ondřeje Mléčky z Tiskového středisko ČBK

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu