Proměna velehradského poutního areálu: rehabilitace a inovace


Foto Petr HudecPoutní místo Velehrad prodělalo v uplynulých dvou a půl letech zásadní změnu srovnatelnou svým rozsahem pouze se stavebními pracemi, které si ve velehradském klášteře vynutil rozsáhlý požár v roce 1681. Tehdy byl středověký klášter zcela změněn v duchu nastupujícího barokního slohu. Současná obnova po stavební stránce v podstatě definitivně dokonala přerod zrušeného cisterciáckého kláštera (1784) v poutní místo.

Velehrad: Zároveň však došlo i ke zhodnocení celku bývalého kláštera, který byl v roce 2008 prohlášen národní kulturní památkou. Nejvýraznějším vyjádřením obojího je realizace výstavby ohradní zdi s nikami při silnici procházející obcí Velehrad. Ta jednak znovu vymezuje klášterní areál od okolí, zejména pak hlučné cesty, současně je však také prvkem typickým pro řadu poutních míst – ambitem určeným k meditaci a setrvání. Stavba se stala místem prezentace osmera soch, které do roku 1990 stály na zdi směřující od silnice k bazilice.

Foto Petr HudecZatímco plocha nádvoří před bazilikou byla vydlážděna tak, aby zde bylo možné realizovat setkání početných poutníků, prostor podél baziliky poskytuje v souvislosti s výsadbou zeleně možnost odpočinku a stínu. Dozděním objevených hradebních zdí je zde připomenuta středověká fortifikace kláštera a zároveň vytvořena dlouhá lavice zvoucí ke spočinutí. Z hlediska archeologických objevů je možné akcentovat nález severozápadní hranolové nárožní věže a severovýchodní kruhové věže. Severovýchodně od baziliky je situován nový objekt hygienických zařízení s dostatečnou kapacitou. Naopak na severozápadě naleznou návštěvníci poutního místa multifunkční Velehradský dům svatých Cyrila a Metoděje s informačním centrem, výstavními prostory, cukrárnou a poutní prodejnou. Nečekané krásy se dočkal park lemující klášterní budovy z vnější strany. Obnovena byla také budova fary tvořící součást klášterních objektů.

Projekt „Velehrad – centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy“ je nyní ve třetí třetině své realizace. V současnosti probíhají práce na rekonstrukci kostelíku Cyrilka, neogotické stavbě s historií sahající až do 13. století, pokračují restaurátorské práce na obnově interiéru hlavní lodi baziliky, kůru, podkruchtí a varhanního stroje i nástroje, bude zahájena obnova pláště baziliky a pokračovat bude rovněž stavební obnova pozůstatků středověkého kláštera v širším povědomí známých jako „lapidárium.“ Zde také vznikne stálá expozice „Velehrad na křižovatkách evropských dějin“, která bude mít své pokračování ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje.

Foto Petr HudecObnovený velehradský areál tak nabídne nevyhraněnému návštěvníkovi – člověku otevřenému hodnotám, turistovi – člověku, který hledá inspiraci, poutníkovi – křesťanu západní i východní tradice, dětskému návštěvníkovi – generaci první poloviny 21. století pohled na krásu poutní baziliky, odraz svědectví dějin, živé duchovní a kulturní dědictví v uměleckých skvostech, posvátnou jedinečnost velehradského „genia loci“ a stopy svatosti našich předků. Bude zde možné důstojným způsobem oslavit jubileum 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, které si připomeneme v příštím roce. Rozhodujícím způsobem k tomu přispívá projekt „Velehrad – centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy“ s rozpočtem 345.837.000 Kč, financovaný Evropským fondem pro regionální rozvoj a státním rozpočtem ČR prostřednictvím Integrovaného operačního programu IOP.

Věra Homoláčová,koordinátorka projektu www.velehrad-iop.cz

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu