Tisíce Čechů oslaví v Římě 30 let od svatořečení Anežky, pouť připomenou i medaile ze Vsetína


Jen pět dní před začátkem sametové revoluce svatořečil papež Jan Pavel II. v Římě Anežku Českou. Letos v listopadu, přesně 30 let od této události, chystají věřící z celé země pouť do Říma. Předají při ní velký národní dar papeži Františkovi – sochu koruny sv. Anežky.

Apoštolský nuncius přebírá první ražbu medailíDílo akademického sochaře Daniela Ignáce Trubače bude doplněno stuhami s otisky prstů všech Čechů, kteří na dar přispějí. Otisky, které se nevejdou na stuhy, se budou sbírat na speciální archy ručního papíru, již sochu do Říma doprovodí. Každý tak bude moci k daru pro papeže osobně přispět.

„Kanonizace svaté Anežky přinesla obrovskou naději, která se už za pár dní naplnila znovunabytím svobody. Dnes, po třech desetiletích, naděje v mnoha sférách společnosti poněkud pohasíná. Poutí bychom ji chtěli obnovit. Navázat na tu velkou národní duchovní obnovu před třiceti lety,“ vysvětluje královéhradecký biskup Jan Vokál, který předsedá přípravnému výboru pouti.

Z celostátní sbírky se bude platit nejen socha, ale peníze budou papeži darovány pro chudé. Každý dárce dostane pamětní medaili z Pražské mincovny. Její první exemplář vyrazil v sobotu 25. května v pobočce Pražské mincovny ve Vsetíně apoštolský nuncius Mons. Charles D. Balvo. Ten také na přebalu medaile každému dárci poděkuje. Všichni přispěvatelé tak dostanou potvrzení, že se na daru pro papeže podíleli.

Medaile sv. AnežkySbírku budou jednotlivé farnosti pořádat od června do konce prázdnin. „Doporučena je částka 200 korun, ale možný je nižší i vyšší příspěvek,“ upřesňuje jeden z organizátorů P. Pavel Dokládal.

Pouť do Říma se skuteční ve dnech 11. až 13. listopadu 2019, následovat ji bude slavnostní bohoslužba ve svatovítské katedrále v sobotu 16. listopadu.

Kanonizace Anežky Přemyslovny se 12. listopadu 1989 v Římě účastnilo až 10 tisíc Čechů, jimž úřady v rozporu s dosavadními zvyklostmi umožnily cestu do Itálie. Poutníky vedl kardinál František Tomášek a bohoslužbu přenášela Československá televize. Svatořečení Anežky bylo následně považováno za předzvěst listopadových událostí.

Pavel Sršeň, Biskupství královéhradecké

 

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu