V Olomouckém kraji se o Noci kostelů otevře téměř sto objektů


Do Noci kostelů, která letos připadá na 1. června a jejímž cílem je otevřít kostel netradičním způsobem a pro všechny lidi, tedy i pro ty, kteří by do něj jinak nepřišli, se v Olomouckém kraji zapojí osm církví a otevřeno bude celkem 97 kostelů, kaplí a modliteben – o 14 více než v loňském roce. Podrobný program naleznete na webových stránkách www.nockostelu.cz, zde přinášíme výběr těch nejzajímavějších nabídek.

 

Olomouc: V okrese Olomouc naleznou návštěvníci otevřené dveře u 36 kostelů v 11 městech a obcích: v Olomouci, Litovli, Šternberku, Uničově a Velké Bystřici, dále v Hlubočkách, Hněvotíně, Hnojicích, Jívové, Senici na Hané a Tršicích. Jen v samotné Olomouci to bude celkem 21 otevřených objektů. V katedrále sv. Václava (Václavské nám.) začíná program již v 15.00 hodin a nabídne například akce pro menší děti v kapitulních zahradách (15.00-16.30) a pro větší děti uvnitř katedrály (17.00-18.30), koncerty žáků ZUŠ Žerotín na flétny (18.00) a harfu (20.00) nebo varhanní koncerty (22.00 a 23.00). Od 19.00 hodin bude dále možné setkat se s dómským farářem P. Ladislavem Švirákem nebo si zalistovat v liturgických knihách. Po celý večer je možné si prohlédnout největší zvon Moravy nebo navštívit mauzoleum olomouckých biskupů. Komentovaná prohlídka kostela sv. Michala (Žerotínovo nám.) začíná v 18.00, 20.00 a 22.00 hodin. V mezičase je možné si prohlédnout bohoslužebné předměty nebo se zaposlouchat do varhanního koncertu (21.00). Z dalších otevřených kostelů a kaplí stojí za zmínku kaple Božího milosrdenství Arcidiecézní charity Olomouc na Křížkovského ulici, kaple Nejsvětější Trojice ve stejnojmenném sloupu na Horním náměstí nebo kaple Panny Marie v Arcibiskupském paláci. Poutníci však o Noci kostelů nejsou odkázáni jen na centrum Olomouce, vydat se mohou i do dalších městských částí – do Hejčína, na Novou Ulici nebo Svatý Kopeček a k dispozici je jim rovněž řada nekatolických kostelů a modliteben.

Mezi zajímavé destinace Noci kostelů patří v Olomouci také trojice neobvyklých kaplí: kaple Nejsvětější Trojice ve stejnojmenném sloupu na Horním náměstí (sloup je zapsán mezi památkami UNESCO), kaple Božího milosrdenství v prostorách Arcidiecézní charity a biskupská kaple v Arcibiskupském paláci – zde bude zároveň možné za snížené vstupné absolvovat noční prohlídku reprezentativních sálů paláce.

 

V okrese Prostějov bude o Noci kostelů možné zavítat do 18 kostelů, kaplí či modliteben, které se otevřou v 10 městech a obcích: kromě okresního města je to dále Konice, Kostelec na Hané a Němčice na Hané, z obcí pak Dobromilice, Ohrozim, Smržice, Tištín, Vícov a Vranovice. Samotný Prostějov nabídne zájemcům 9 otevřených objektů. V kostele Povýšení sv. Kříže (Filipcovo nám.) zahájí v 18.00 hodin Noc kostelů primátor Miroslav Pišťák, následovat bude mše svatá, prohlídka s průvodkyněmi v dobových kostýmech (19.00), divadelní vystoupení (19.15), „módní přehlídka“ bohoslužebných rouch (21.30) či povídání o církevním kalendáři (23.00).

 

Z okresu Přerov se do Noci kostelů zapojí 22 kostelů a kaplí ve čtyřech městech – Přerově, Hranicích, Lipníku nad Bečvou a Potštátu – a pěti dalších obcích: Drahouších, Loukově, Skaličce, Stříteži nad Ludinou a Vlkoši. V okresním městě to bude celkem 7 objektů, patřících čtyřem církvím. V kostele sv. Vavřince (Kratochvílova ul.) se návštěvníci mohou těšit například na vystoupení místní scholy (20.00), přednášku o historii kostela (21.00), čtení Markova evangelia (22.00) nebo zamyšlení přerovského faráře na téma „Křesťan a majetek“ (23.00). Katolická církev dále otevře kapli sv. Jiří na Horním náměstí, kostel sv. Michala na Šířavě a kostel Marie Magdalény v Předmostí.

 

Celkem 21 kostelů a kaplí se otevře v 15 městech a obcích okresu Šumperk. Vedle okresního města je to dále Zábřeh a z obcí pak Brníčko, Dubicko, Hoštejn, Hrabová, Jedlí, Klášterec, Libina, Nový Malín, Rapotín, Rohle, Svébohov, Vikýřovice a Zvole. Program v šumperském kostele sv. Jana Křtitele (Kostelní nám.) zahájí v 17.50 slavnostní zvonění a po něm mše svatá. Návštěvníci si poté mohou individuálně prohlédnout kostel, vystoupit na věž nebo shlédnout výstavu ornátů a bohoslužebných předmětů. Ve 20.00 hodin vystoupí při koncertě místní schola, ve 21.45 začíná koncert židovských písní v podání místní skupiny Avonotaj. Program zakončí duchovní slovo (23.45).

 

V celé olomoucké arcidiecézi, která pokrývá větší část území Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, se letos do Noci kostelů zapojí 184 objektů, což je o 39 více než v loňském roce. Nově se v nabídce objeví například kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži, kaple kroměřížského Arcibiskupského zámku či kostel sv. Marie Magdalény v Přerově-Předmostí. Poprvé se také zapojí města Kyjov (s jedním kostelem a dvěma kaplemi) a Kunovice nebo poutní místo Zašová u Valašského Meziříčí. Významného nárůstu se dočká například Lipník nad Bečvou, kde se k jednomu kostelu, zapojenému už loni, přidá pět dalších objektů.

Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu