Varhany v Napajedlích posvětil biskup Hrdlička


Přestože už nové varhany za sedm milionů korun v Napajedlích na Zlínsku svou premiéru měly, slavnostně posvěceny byly až o uplynulém víkendu. Při nedělní mši svaté, které se zúčastnili představitelé radnice, autor nástroje Václav Smolka z Krnova i řada místních, tak učinil světící biskup olomoucký Josef Hrdlička.

Napajedelské varhany jsou v pořadí jedenácté, které Smolka vyrobil. Jsou však prý snad prvním nástrojem, který jej v několika ohledech opravdu uspokojil. "Není jednoduché dostat obrovské rejstříky do tak malého prostoru a ještě zajistit, aby hezky hrály. Podle vzorečku by se do kostela vešly podstatně menší. Se zadáním jsem se však popral. Je fakt, že lehké úkoly nemám rád a navíc se mi samy vyhýbají," řekl varhanář.

Prozradil, že během výroby se potýkal jako obvykle s řadou technických i organizačních problémů. Podle faráře Ryszarda Turka jistě pozvednou nové varhany kulturní úroveň města. "Chceme začít organizovat různé koncerty. S takovým záměrem byly i varhany stavěny," sdělil kněz, který působí v napajedelské farnosti čtvrtým měsícem. Jeho slova potvrdila i starostka Irena Brabcová a místostarosta Milan Vybíral. "Je to pro město velká událost," shodli se.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu