Ve Vatikánu byla zahájena biskupská synoda o Africe


Benedikt XVI. v sobotu 3. října ukončil svůj pobyt v letním papežském sídle v Castel Gandolfo a vrátil se do Vatikánu. Včera dopoledne v bazilice sv. Petra předsedal eucharistické liturgii na zahájení zvláštního zasedání biskupské synody pro Afriku, které potrvá do 25. října. Tuto významnou událost přiblížil v pátek na tiskové konferenci generální sekretář biskupské synody Mons. Nikola Eterović. Zasedání se účastní 244 biskupů, 29 odborných poradců, 49 auditorů a 3 zvláštní hosté. Kromě toho budou přítomni také představitelé církví a církevních společenství přítomných v Africe, např. církev koptská a anglikánské a metodistické společenství.

První zasedání biskupské synody věnované Africe se konalo před 15 lety roku 1994. Afrika je zemí růstu. Na tomto obrovském a málo zalidněném kontinentu v současnosti žije 164 milionů katolíků, což je 17,5% celkového počtu Afričanů. Tento údaj mírně převyšuje procentuální počet katolíků v rámci celé planety, který činí 17,3%.

Plán synodálních prací počítá s 20 generálními zasedáními a 9 setkání v menších pracovních kruzích. Benedikt XVI. bude předsedat třem eucharistickým bohoslužbám: té zítřejší úvodní, dále kanonizaci 5 blahoslavených 11. října a závěrečné bohoslužbě 25.října. Papež bude 10. října předsedat také modlitbě růžence v aule Pavla VI. spolu s římskými studenty jak italskými, tak africkými, také prostřednictvím satelitního televizního spojení. 5.října odpoledne vystoupí papež před synodálními otci s reflexí nad apoštolskou exhortací Ecclesia in Africa.

Tři výjimečné události synody se týkají tří speciálně pozvaných hostů, kteří promluví k jejím účastníkům. Jde o patriarchu pravoslavné etiopské církve Abuna Paulose, který je očekáván 6.října, dále o bývalého velitele mírových jednotek OSN v Dárfúru Rudolfa Adada, který vystoupí 9.října a nakonec generálního ředitele FAO Jacquese Dioufa, který je muslimem.

V rámci jednotlivých podtémat: smíření, spravedlnost a mír bude široký prostor věnován misionářům, zejména těm, kteří v Africe položili život pro Kristovo jméno. Jen v loňském roce ze 20 pastoračních pracovníků zavražděných ve světě bylo 5 Afričanů. Mons. Eterović k tomu poznamenává:

„Evangelium, které hlásali, je pravou solí země, zárukou hlubokého zakořenění evangelizace, schopné odolat jakémukoliv možnému protivenství. Dobrá zpráva, provázená zářivým svědectvím jejich církevní služby, se stává světlem, které svítí v temnotách světa někdy příliš koncentrovaně v některých částech afrického kontinentu.“

Afrika je kontinent třikrát větší než Evropa, bylo poznamenáno na tiskové konferenci, ale má mnohá regionální specifika. Témata, která budou na synodě analyzována, se týkají celého kontinentu:

„Například křesťanský dialog s muslimy je velmi zajímavý pro celou Afriku, i když má své zvláštnosti na severu Afriky a jiné v subsaharském regionu. Je to však realita, která by měla být obohacením pro všechny.“

V odpověď na otázku novinářů, pak mons. Eterović, prozradil, že synodální otcové se budou zabývat také otázkou migrace:

„Je to problém velmi živý jak v Africe, tak tady, a myslím si, že bude na synodě silně přítomen. Také biskupové budou muset vyjádřit svůj postoj k této otázce, která je podstatná pro církev v Africe, ale také pro naše církve v Evropě a to na sociální i politické rovině.“

Za zmínku stojí také, že ze 244 biskupů přítomných na zasedání jich 197 pochází z Afriky, 34 z Evropy, 10 z Ameriky, 2 z Asie a 1 z Oceánie. I tyto počty svědčí o tom, že zvláštní synoda pro Afriku se týká celé katolické církve.

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu