Velikonoce a příprava Božího slova v liturgii


Velikonoce se blíží a s nimi i množství liturgických textů, které vyžadují pečlivější přípravu. Webové stránky KulturaSlova.cz proto i letos nabízejí všechna velikonoční čtení, a to nahrávky spolu s texty.

Stejně jako v předešlých dvou cyklech je připraven scénář pašijí, dramaturgicky zpracovaný MgA. Martinou Pavlíkovou, a bude k dispozici také ukázková nahrávka. Letošní pašije pro Květnou neděli se čtou podle sv. Lukáše a o Velkém pátku jako vždy podle sv. Jana. Ti, kteří hledají scénář, podle kterého by mohli příběh o umučení Krista předčítat, najdou jednu z možností právě na stránkách www.kulturaslova.cz.

Pašije podle sv. Lukáše jsou rozděleny do čtyř hlasů, podle sv. Jana do tří hlasů. Toto rozdělení nemá za úkol text zdramatizovat. Jde mu o jasné, srozumitelné a přehledné vyprávění, kterému by posluchač s chutí naslouchal. Znamená to, že všichni interpreti jsou vlastně zároveň vypravěči: jeden čte vše, co se týká osoby Ježíše, další tlumočí slova učedníků a třetí všechno ostatní. U pašijí podle sv. Lukáše se ukázalo, že bude potřeba čtyř interpretů, pro texty týkající se 1. Ježíše, 2. učedníků, 3. lidu, 4. mocných a mučitelů Ježíše.

Toto rozdělení má být inspirací a nabízí další z možností, jak předčítat pašije tam, kde není možnost pěveckého ztvárnění a kde není ani dostatek interpretů. Tento počin je tedy i jakýmsi „nakopnutím“ k tomu, aby se ve farnostech začaly pašije připravovat včas a věnovala se jim potřebná a pečlivá příprava v rámci možností každé jedné farnosti. Dále budou na webu k dispozici texty a nahrávky pro poslech všech čtení z velikonoční vigilie.

Webové stránky KulturaSlova.cz nabízejí již třetím rokem, letos tedy pro cyklus C, nahrávky a texty všech čtení z nedělní liturgie, u kterých jsou odkazy na komentáře Českého katolického biblického díla. Kromě čtení jsou zde i žalmy a odkazy na nahrávky jejich zpěvů pod vedením P. Josefa Olejníka. S veškerými dotazy či s prosbou o pomoc je možno se obracet na Martinu Pavlíkovou (pavlikova.martina@ado.cz, 587 405 402, www.kulturaslova.cz).

Čtěme a naslouchejme Božímu slovu! S chutí a radostí, s otevřenou myslí a z celého srdce! „… otevřete dokořán dveře rozumu, / když jste přijali nyní zbraň tvrdou, / kterou kovají knihy Páně / hlavu ďáblovu mocně potírající. /… a věčně radovat se budou s anděly / ustavičně slavíce Boha milostivého, / písněmi ze svatých knih stále / opěvajíce Boha k lidem milosrdného“ (úryvek ze závěru Proglasu sv. Cyrila).

 

Přílohy

podle Lukáše (Květná neděle, cyklus C): pdf / doc

podle Jana (Velký pátek) pro 3 hlasy: pdf / doc

podle Jana (Velký pátek) pro 4 hlasy: pdf / doc

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu