Arcibiskupský palác Olomouc – zpřístupnění významné kulturní památky veřejnosti


Arcibiskupství olomoucké získalo z Evropského fondu pro regionální rozvoj - ROP Střední Morava - částku 24 990 000,- Kč na projekt zpřístupnění Arcibiskupského paláce pro cestovní ruch.

Arcibiskupská rezidence je výjimečnou církevní památkou na území města Olomouce, která je přístupná veřejnosti pouze výjimečně, nicméně zájem o navštívení Arcibiskupského paláce je obrovský a to nejen ze strany domácích návštěvníků, ale i zahraničních turistů.
Arcibiskupský palác v Olomouci není pouze jedinečnou historickou a kulturní památkou, ale je to stále „živé" sídlo úřadujícího arcibiskupa Olomoucké arcidiecéze Mons. Jana Graubnera. Realizací projektu dojde poprvé v celé historii církve v České republice ke zpřístupnění rezidence arcibiskupa veřejnosti.

Úpravy budou pouze stavebního rázu týkající se především exteriérů. Plánuje se vytvoření prohlídkové trasy vedené přes reprezentační sály paláce, čímž bude zpřístupněno 2. NP západního traktu. V 1. NP bude vytvořeno zázemí pro návštěvníky a pro průvodce včetně bezbariérového vstupu. Prohlídková trasa začne nástupem na schodiště, povede přes 8 reprezentačních sálů (i tzv. Trůnního sálu, kde se 2.12.1848 rakouský císař Ferdinand V. Dobrotivý vzdal trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I.). a bude končit na nádvoří paláce. Arcibiskupský úřad by neměl být těmito změnami nijak narušen.

V nejbližší době bude plán konkretizován a finalizován a chystají se výběrová řízení na dodavatele projektu. Očekává se, že by objekt paláce mohl být otevřen pro veřejnost do dvou let, tedy na sezonu 2011.

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu