Charita Zábřeh zdobí velikonoční paškály pro celé Česko


Nazdobit velikonoční svíce zvané paškály není nic jednoduchého. Mohou to dosvědčit zaměstnanci chráněné dílny Charity Zábřeh v Paloníně na Mohelnicku, kde každoročně paškály, symbolizující vzkříšeného Krista zdobí, aby je mohli kněží ve farnostech celé České republiky požehnat a zapálit na Bílou sobotu o Velikonocích.

"Zdobení běžného paškálu trvá hodinu až hodinu a půl, pokud si zákazník objedná bohatší ozdoby, trvá to i čtyři hodiny," sdělila vedoucí chráněné dílny Petra Opluštilová. Letos nazdobí v Paloníně pro kostely v České republice čtyři stovky paškálů nejrůznějších velikostí, které měří od půl metru do sto dvaceti centimetrů a váží od jednoho a půl do osmi kilogramů.

"Děláme si sami šablony, podle kterých se vyřezávají vzory do voskového plátna. To se potom přikládá na svíčky a teplem lidských rukou se voskové plátno spojí se svíčkou," vysvětlila Petra Opluštilová.

Základními motivy pro zdobení paškálu je kříž a řecká písmena alfa a omega. Ta symbolizují, že Kristus je začátek a konec. Na paškálu je také aktuální rok. Ve spodní části svíce je červený pruh coby symbol Kristovy krve. "Pokud si někde přejí bohatší zdobení, tak se přidávají další motivy. Například trnová koruna, beránek, kalich nebo holubice," řekla Petra Opluštilová. Paškály se zdobí také květy růží nebo listy.

Chráněnou dílnu v Paloníně provozuje Charita Zábřeh. Výrobní sortiment chráněné dílny není ale zaměřen pouze na svíce. Kromě zdobení svíček vyrábí například košíky se sušeným ovocem nebo balený cukr, pro rakouský předvánoční trh tvoří zdejší zaměstnanci každoročně čertíky ze sušeného ovoce a v dílně se vyrábějí např. i ucpávky do motorů.

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu