Dopis Benedikta XVI. o zrušení exkomunikace čtyř lefebvristických biskupů


Dopis papeže Benedikta XVI. biskupům katolické církve ohledně zrušení exkomunikace čtyř lefebvristických biskupů byl 12.3.2009 zveřejněn ve Vatikánu. Svatý otec v něm vysvětluje pohnutky, které jej k tomuto kroku vedly.

V dopise datovaném 10.3.2009, který byl dnes zveřejněn v Tiskovém středisku Apoštolského stolce, se papež Benedikt XVI. obrací k biskupům celého světa a objasňuje jim situaci kolem lednového snětí exkomunikace ze čtyř biskupů, nedovoleně vysvěcených arcibiskupem Lefebvrem r. 1988. V listu Svatý otec odpovídá na otázky, které se kolem tohoto smířlivého kroku objevily, aby tak "přispěl ke zklidnění situace v církvi."

V úvodu dopisu Svatý otec lituje, že "vstřícné gesto milosrdenství vůči čtyřem biskupům... bylo pochopeno zcela jinak, jako by popíralo smíření mezi křesťany a židy," a také toho, že význam a limity opatření nebyly dostatečně objasněny. "Exkomunikace se týká osob, nikoliv institucí," opakuje několikrát papež a vysvětluje rozdíl mezi rovinou disciplinární a naukovou: "Pokud nejsou vyjasněny otázky nauky, nemá Bratrstvo (sv. Pia X.) v církvi žádné kanonické postavení a její služebníci - i když byli zbaveni církevního trestu - v ní nevykonávají legitimně žádnou službu."

Ve druhé části listu pak Benedikt XVI. odpovídá na otázku, zda byl tento krok vůči čtyřem biskupům nutný. Odkazuje přitom na priority svého pontifikátu, mezi které patří snaha "zpřítomnit Boha v tomto světě" a také ekumenismus, mezináboženský dialog a sociální rozměr křesťanské víry. "Copak by si církev, tak velká, nemohla dovolit ukázat velkorysost, když si uvědomuje svůj dosah a příslib, který jí byl dán?" ptá se papež a pokračuje: "Někdy se zdá, jako by naše společnost potřebovala nějakou skupinu, ke které nebude tolerantní a bude ji moci bez výčitek nenávidět. A pokud se k ní někdo opováží přiblížit - v tomto případě papež - také on ztratí právo být tolerován a může s ním být bez obav zacházeno s nenávistí."

V závěru pak ještě cituje z novozákonního listu Galaťanům, na kterých objasňuje pravý význam slova svoboda: "Ta svoboda však nesmí být záminkou, abyste se vraceli k prosazování sebe. Spíše si navzájem posluhujte láskou." Děkuje pak všem, kteří jej během celé kauzy provázeli svými modlitbami, a uděluje všem své apoštolské požehnání.

Zdroj: TS ČBK

 

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu