Soška madony z Choliny se téměř po 13 letech vrátí zpět do České republiky


madona-z-choliny-ve-vidniSoška Panny Marie s Ježíškem, která byla 10. 7. 1996 ukradena z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Cholině se v pondělí 26. ledna vrátí zpátky do České republiky. Toto dílo pochází z konce první čtvrtiny 15. století, autor je neznámý. Je to kvalitní dřevořezba v gotickém stylu o rozměrech 120 x 50 cm, její hodnota dosahuje přibližně 4 milionů korun.

Celý příběh začal asi před 13 lety, kdy byla madona odcizena z kostela v Cholině. Za její krádež stáli před soudem tři muži, kteří byli pro nedostatek důkazů zproštěni viny.
Socha se asi před třemi lety, pouhé dva měsíce před koncem desetileté lhůty, po které by se již podle zákona nemohla navrátit původnímu majiteli, našla u vídeňského starožitníka Alfreda Kolhammera, který ji údajně koupil v dobré víře od překupníka z Innsbrucku.

Starožitník nechal sošku zrestaurovat, čímž jednal proti českým zákonům, jelikož podle památkového zákona mohou naše umělecká díla restaurovat pouze restaurátoři s platnou českou licencí. Podle expertů byla navíc velmi necitlivě odstraněna barokní polychromie, tedy barevný povrch, a to louhem, což je velmi nestandardní postup. Došlo tak k poškození původní gotické polychromie a tím i znehodnocení významné kulturní památky.

Po více než dvouletých soudních jednáních u Zemského trestního soudu ve Vídni mezi původním majitelem, tedy Římskokatolickou farností Cholina a starožitníkem Kolhammerem bylo na základě důkazů zjištěno, že se jedná právě o Cholinskou madonu. 26. 9. 2008 bylo rozhodnuto, že soška náleží původnímu majiteli a bude se moci vrátit zpět do České republiky. Českou stranu u vídeňského soudu zastupovalo Ministerstvo kultury České republiky.

Soška se vrací zpět v pondělí 26.1. 2009. Následující neděli 1. 2. 2009 ve 14:00 hodin bude slavnostně znovu uvítána farníky při mši svaté v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Cholině, kterou bude sloužit arcibiskup olomoucký Mons. Jan Graubner. V nejbližší době pak bude Cholinská madona znovu restaurována, což je po neodborných zásazích nezbytně nutné.

 

 

PřílohaVelikost
madona-z-choliny-ve-vidni.jpg358.29 KB

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu