Arcidiecézní charita protlačila pomoc až do Doněcku, Ukrajinu představí na "Dni ukrajinské kultury"


Pomoc na obou stranách barikády. Do takové humanitární činnosti se nově pustili pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc na Ukrajině. Od května se podílejí na distribuci potravinových balíčků pro uprchlíky z východu země, kde se bojuje. Jejich pomoc nyní sahá dokonce až za „hranici“, tedy do Doněcku. Dostane se tak k lidem, které válka přímo ohrožuje na životech.

Olomouc: Pomoc se skládá ze dvou částí. První je poskytnutí jídla a hygienických potřeb uprchlíkům, kteří hledají útočiště na území spadající pod ukrajinskou vládu. Olomoucká arcidiecézní charita spolufinancuje tyto balíčky ještě s Diecézní charitou ostravsko-opavskou, Doneckou charitou či Melitopolskou charitou. „Jeden potravinový balíček stojí tisíc korun a je určený pro jednu rodinu, která s ním vystačí na jeden měsíc. Obsahuje základní hygienické potřeby, jako jsou mýdlo, šampon či zubní pasta. Z jídla pak nesmí chybět maso, sůl, pohanka, rýže, čaj, čokoláda a další,“ přibližuje charitní humanitární pracovník a řeckokatolický kněz v jedné osobě Rostislav Strojvus.

Další pomoc míří až do Doněcku. Tam má Arcidiecézní charita Olomouc partnerskou farnost, které posílá peníze. Tamní partneři za ně pak kupují jídlo lidem, které bombardování připravilo o domov. Podle Strojvuse přichází do výdejny potravin stále víc lidí.

Zaslání peněz bylo jedinou možností, jak pomoct lidem na druhé straně barikády. Dostat potraviny do Doněcku ze západní strany země je totiž problém. Humanitární pracovníci by museli překročit hned dvojí hranici, na jedné by museli usilovat o povolení od Ukrajinců, na další ještě o povolení proruské strany.

Jak se daří víc jak milionu uprchlíků

„V současné době je na území patřícímu pod ukrajinskou vládu přes milion uprchlíků z východu. Jedná se často o celé rodiny nebo matky s dětmi, jejichž muži válčí. Jsou to lidé, jejichž domy srovnalo se zemí bombardování, nebo se nemůžou dostat k penězům, například k důchodům. Tyto peníze totiž Ukrajinci rozesílají z centrály v Kyjevě a do oblastí, které jsou nyní za ‚hranicí‘, se je obávají poslat. Nemuseli by se dostat k civilistům, ale k proruským vojákům, kteří by za ně mohli nakoupit zbraně a podobně,“ vysvětluje Strojvus.

Ten se právě vrátil z Ukrajiny, kde procestoval 4,5 tisíce kilometrů. Kromě klasických zastavení vycestoval i do Dnipropetrovsku, Melitopu či Oděsy, kde charity nově pomáhají uprchlíkům. Právě na charity totiž úřady všechny uprchlíky směřují. Někteří jsou ubytováni, jiní akutně potřebují léky, které s sebou při útěku nevzali. Mezi uprchlíky jsou i postižení lidé, kteří potřebují speciální péči. Charitní pracovníci rovněž pomáhají utečencům sehnat práci. „Nejčastěji se lidé dostanou k sezónním pracím, takže muži jsou zaměstnáni ve stavebnictví, i s ženami také v zemědělství,“ dodává Strojvus.

V Dnipropetrovsku potkal ženu a její tři děti, které zrovna dorazily z válečné zóny. „Chtěla, abych požehnal jejím dětem, aby to vše přežily. Pak se ptala, jestli pomáhám uprchlíkům, tak jsem ji odkázal na místní organizaci. Měla s sebou jen jednu ruční tašku s doklady a nejcennějšími věcmi z domu. Všichni čtyři byli vystresovaní. Válka člověka vytrhne i s jeho kořeny,“ vzpomíná kněz.

Strojvus jezdí pomáhat na Ukrajinu pravidelně už deset let. Tato poslední cesta jej zavedla těsně k oblasti, kde se bojuje. Poprvé tak nevyjel na humanitární výpravu terénní dodávkou. Obával se, že by ji po cestě zabavili vojáci ve jménu války a použili pro převoz kulometů a dalších zbraní. „Po cestě jsme často míjeli vojenskou techniku. Také nás několikrát zastavovala ozbrojená policejní kontrola. Člověk se najednou ocitl v jiné realitě,“ popisuje své zážitky ostřílený humanitární pracovník. Na cestách také viděl ukrajinské vojáky, jak se loučí se svými rodinami a pak nastupují do mikrobusu směr bouřlivý východ.

Situace na východě Ukrajiny se navíc podle Strojvuse opět vyostřuje. „Předevčírem na hranici s Doněckem zase začaly přestřelky. Všichni čekají, co se stane 9. května, kdy začnou oslavy vítězství v druhé světové válce,“ obává se.

Pozvánka na Den ukrajinské kultury

Kdo se chce o Ukrajině dozvědět ještě více, bude mít šanci ve středu 13. května. Areál Arcidiecézní charity Olomouc ovládne Den ukrajinské kultury. Diváci uslyší ukrajinské písně zpěvaček oděných do národních krojů, dále se budou dražit věci typické pro Ukrajinu, jako jsou hořčice, mošt či korále. Na nádvoří také poteče české pivo a bude tam vonět boršč a černý chléb se špekem a česnekem. Výtěžek z prodeje jídla a dražby poputuje na pomoc lidem, kteří žijí v napětí na východě země. Pátý ročník tradiční akce začne v 17 hodin.

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc

 

Začátek:13. 05. 2015, 17:00
Místo konání:Olomouc - Arcidiecézní charita

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu