Den modlitby a postu za misionáře-mučedníky


Letos již podvacáté si církev 24. března připomene Den modlitby a postu za misionáře-mučedníky. Toto datum nebylo vybráno náhodně, ale jako smutné výročí zabití Mons. Óscara Arnulfa Romera, arcibiskupa v San Salvadoru, který byl v březnu roku 1980 zastřelen, když sloužil mši svatou v kapli nemocnice Boží Prozřetelnosti. Připomínka misionářů-mučedníků se zrodila před dvaceti lety ze zkušenosti misijní cesty několika mladých lidí.

Špindlerův Mlýn: Podle agentury Fides bylo v roce 2012 zabito celkem 12 misionářů. Nejvíce z nich, šest kněží, bylo zavražděno na území Latinské Ameriky, která se již čtvrtým rokem řadí na nejvíce postižené místo s extrémním počtem zabitých pastoračních pracovníků. Následuje Afrika, kde byli loni zabiti tři kněží a jedna řádová sestra, a pak Asie, kde byl zavražděn jeden kněz a jedna laická pastorační pracovnice. Většina pastoračních pracovníků v roce 2012 byla zabita při pokusu o oloupení; někteří odhalili ve svém domě zloděje a jejich těla byla nalezena se známkami mučení a surovosti. Na další pak zločinec zaútočil na ulici a okradl je o věci, které měli u sebe, či o jejich auto. Sestra Liliane Mapalayi byla ubodána k smrti při práci na střední škole vedené její kongregací v Demokratické republice Kongo. P. Davida Donise Barreru útočníci ubodali v Guatemale poté, co došlo k menší autonehodě a hádce mezi ním a pasažéry druhého vozu. P. Anastasius Nsherenguzi byl zabit v Tanzanii mladými lidmi, které se pokoušel rozdělit při jejich roztržce. Conchita Francisco, laická pracovnice, byla zastřelena před katedrálou v Bongao na jižních Filipínách, kde přetrvává velké napětí kvůli přítomnosti muslimských rebelů, pirátů a teroristů.

Z údajů uvedené agentury vyplývá, že od roku 1980 až do roku 2011 bylo brutálně zavražděno více než tisíc misionářů, z toho nejvíce v dekádě 1990–2000, kdy bylo zaznamenáno 604 případů těchto násilných úmrtí. „Pamatovat na tyto naše bratry a sestry – biskupy, kněze, řeholníky, řeholnice a laiky – kteří zemřeli při výkonu své misijní služby, a modlit se za ně, je pro celou církev povinností vděčnosti,“ řekl emeritní papež Benedikt XVI. k celosvětovému Dni modliteb a postu za misionáře mučedníky. „A je to pro každého z nás podnětem k tomu, abychom stále odvážněji svědčili o své víře a naději v Toho, který na kříži navždy přemohl svou láskou moc nenávisti a násilí,“ dodává Svatý otec.

Prožívat půst a modlit se právě u příležitosti tohoto dne znamená prosit Boha, aby pomáhal všem misionářkám, misionářům a křesťanským komunitám, které ještě i dnes žijí v prostředí diskriminace a pronásledování.

Možností, jak se 24. března k této památce připojit, je hned několik:
- obětovat své modlitby a půst na výše uvedený úmysl
- v rodinách i v různých společenstvích usilovat o usmíření
- navštívit nemocné v nemocnicích, seniory, trpící a opuštěné
- nemocní a trpící mohou své bolesti obětovat za zabité pro hlásání evangelia
- zaslat peníze ušetřené postem např. Papežským misijním dílům
- zorganizovat a zúčastnit se chvíle společné modlitby za misionáře mučedníky
- pomodlit se křížovou cestu sestavenou přímo k této příležitosti

Monika Vývodová, tisk.cirkev.cz

 

Začátek:24. 03. 2013, 00:00
Místo konání:

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu