Pestré společenství u Studny


Tradice, křesťanství a umění byly tématem únorového Setkání u studny, jehož hlavním hostem se stal emeritní profesor Masarykovy Univerzity, psycholog Vladimír Smékal. Březnové setkání, které se v olomoucké katedrále sv. Václava a v nedaleké kavárně Amadeus uskuteční v pondělí 3. března, svou přítomností obohatí divadelní režisérka Zoja Mikotová z Janáčkovy akademie múzických umění.

Olomouc: „V křesťanství se traduje, že ‚lidská bytost je vždy posvátná a nedotknutelná, v každé situaci a v každé fázi svého vývoje‘ – jak připomíná papež František. V souladu s tímto názorem je lidská důstojnost dána Božím působením v člověku a projevuje se v takovém jednání, z něhož je patrna úcta a respekt k druhým, úcta k hodnotám dobra, pravdy, krásy a k vnášení lásky do světa, do lidských vztahů i sebekritické sebelásky. (…) Základem osobně prožívané, i u druhých respektované důstojnosti je identita – tedy být si vědom, kdo jsem, a vnímat ‚jáství‘ v druhých…“

Dalo by se říct, že tyto myšlenky psychologa Vladimíra Smékala, emeritního profesora Masarykovy Univerzity v Brně, byly jádrem celého jeho zamyšlení nad tématem tradice, křesťanství a umění na únorovém Setkání u studny. Toto téma, jak řekl pan profesor, by samozřejmě vydalo na tři i více přednášek. Přesto uchopení těch tří pojmů, důležitých pro kvalitní život lidské společnosti a vedoucích právě k důstojnosti člověka, dokázal předat ve svém osobním svědectví velmi živě a srozumitelně i pro různorodou společnost, která zaplnila kavárnu Amadeus.

Komorní koncert slova a hudby, který jako vždy vytvořil entrée krátkého pondělního zastavení na konci všedního dne, nabídl opět čtení biblického textu. Tentokrát to byl text z Lukášova evangelia v podání Františka Odstrčila, který působí ve farnosti Fryšták jako lektor Božího slova při liturgii. Čtení z druhé kapitoly orámovala poezie významného anglického básníka ze 16. stol. Roberta Southwella SJ, o kterém píše Edita Lenka Navrátilová SCM ve sbírce Hořící dítě: „Nevšední osobnost, aristokrat ducha jezuitského řádu, kněz, mučedník a člověk, jemuž právě bohatá obrazotvornost a lahodná poetičnost nebyla cizí. Srdce tohoto světce hořelo láskou ke Kristu a právě personifikovaná symbolika ohně silně prozařuje celým jeho literárním dílem.“ Básně Kristovo narození a Ježíšovo dětství přednesla Martina Pavlíková.

Textovou kompozici hudebně dotvořil další nový host Studny Jiří Týfa, mladý amatérský hudebník a zpěvák donedávna z Trutnova, nyní už z Olomouce, hrou na kytaru v renesančním duchu. Pestrost únorové Studně dodala místa, odkud se návštěvníci sjeli: Brno, Zlín, Fryšták a Trutnov. První i druhé části Setkání u studny se účastnil také biskup Josef Hrdlička, který je pravidelným návštěvníkem pondělních komorních koncertů slova a hudby a všem přítomným udělil požehnání.

Březnové Setká u studny nabídne čtení z Matoušova evangelia, doplněné básněmi dalšího anglického mystického básníka George Herberta ve stejném interpretačním seskupení jako v únoru. Hlavní host březnové Studny bude opět z Brna a bude jím divadelní režisérka Zoja Mikotová, vedoucí ateliéru „Výchovná dramatika pro neslyšící“ divadelní fakulty JAMU, která také vystupuje v herecko-pantomimických představeních.

Na další Setkání u studny v pondělí 3. března 2014 od 17.30 hodin v sakristii katedrály sv. Václava a od 18.00 hodin v kavárně Amadeus na Václavském nám. v Olomouci srdečně zve a těší se na shledanou hlavní organizátorka Martina Pavlíková. Setkání u studny je organizováno ve spolupráci Arcibiskupství olomouckého, Rapsodického divadla a farnosti sv. Václava v Olomouci.

 

Začátek:03. 03. 2014, 17:30
Místo konání:Olomouc

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu