Před katedrálou lidé ochutnají zvěřinu i víno


Jarmark s produkty církevních společností, bohoslužba s poděkováním za dary polí, vinic a lesů i prohlídky běžně nepřístupných prostor katedrály včetně výstupu na věž tvoří náplň programu, který se v neděli 22. září 2019 uskuteční v olomoucké katedrále sv. Václava a jejím okolí.

Atmosféru díků za úrodu navodí už bohoslužba, kterou od 10.00 celebruje arcibiskup Jan Graubner. „Prostory katedrály budou vyzdobeny lesnickými, zemědělskými a vinařskými motivy a plody přírody se objeví také v obětním průvodu uprostřed mše svaté: lidé v něm budou k oltáři přinášet například zvěřinu, víno, obilí, mléko, kávu, pizzu nebo medový rámek,“ popsala průběh poděkování Barbora Lišková, ředitelka Metropolitní kapituly u sv. Václava, která děkovnou bohoslužbu i následný program připravuje.

Plody polí, vinic a lesů představí podle ní také doprovodný program před katedrálou. „Lidé si mohou vyzkoušet například vytáčení medu v medometu, řezání dříví nebo natáhnutí vína koštýřem a také si vyrobit vlastní pizzu,“ vyjmenovává Lišková a pokračuje: „Připravujeme také jarmark, na kterém si návštěvníci budou moci zakoupit například víno, med, květiny, pochoutky ze zvěřiny, sirupy nebo výrobky charitních chráněných dílen.“

Návštěvníkům budou rovněž zpřístupněny jindy uzavřené prostory katedrály a okolní zahrady, konkrétně věž se zvony a vyhlídka na Václavské náměstí nad portálem katedrály. Bohaté občerstvení, včetně zvěřinového guláše zajistí restaurace a pizzerie U Kristýna, a zájemcům se nabízí také ochutnávka vín z arcibiskupských sklepů.

V rámci programu se otevře také Arcibiskupský palác ve Wurmově ulici. „Prohlídky se v tento den konají od 11.00 do 16.00 (poslední začíná v 15.00) a ti, kdo si u katedrály vyzvednou slevový poukaz, se do paláce dostanou za zvýhodněné vstupné,“ shrnul vedoucí arcidiecézního Centra pro kulturu Martin Kučera.

„Sklízet z obhospodařované půdy bohatou úrodou není ani dnes samozřejmost a úspěch práce na polích, vinicích nebo v lesích každou chvíli poznamená nějaký extrém – jednou sucho, jindy krupobití nebo přemnožený kůrovec. Při děkovné bohoslužbě chceme projevit svou vděčnost za ty dary přírody a hospodářské činnosti, které jsme letos mohli sklidit,“ uzavřela Lišková.

 

Začátek:22. 09. 2019, 10:00
Konec:22. 09. 2019, 16:00
Místo konání:Olomouc – katedrála

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu