Připijte na zdraví Haiti, lidé jsou tam v ohrožení i pět let po ničivém zemětřesení


V těchto dnech je tomu přesně deset let, co na Haiti, ostrovním státě v Karibiku, pomáhají humanitární pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Život běžného Haiťana znají dobře: hlad, nedostatek pitné vody, extrémní chudoba, cholera či občasné hurikány. Pomoci jim má akce „Na zdraví Haiti“, která v Olomouci proběhne v červenci tohoto roku.

Olomouc: Haiťané umírají na banální nemoci či nedostatek lékařské péče. Mnozí navíc žijí v provizorních stanových osadách i pět let po ničivém zemětřesení. Připijme tedy Na zdraví Haiti. Tato charitativní akce ovládne vybrané hospůdky a kavárny v centru Olomouce během července.

Hosté, kteří se tam budou chtít osvěžit kohoutkovou vodou, za ni zaplatí od 1 do ∞ korun, přičemž cenu si určí sami. Za získané peníze pak ACHO zajistí poskytnutí pravidelné lékařské péče v těch nejzapadlejších částech Haiti.

Do této charitativní akce se zapojili podniky: Bistrá kráva, Café Restaurant Caesar, Café Sant’ Angelo, Jazz Fresh Café, Kino Hoblina, Naše Café, Plán B, Ponorka, Street Side Grill bar a Tvarůžková cukrárna.

Haiti se stále nevzpamatovalo ze zemětřesení

Následky zemětřesení v roce 2010 byly děsivé. V Léogáne, 15 kilometrů od hlavního města, se zřítilo 80 % budov a další včetně nemocnic, úřadů i prezidentského paláce padly i přímo v hlavním městě Port au Prince, které bylo střediskem dění v celé zemi.

Nejvíce bylo postiženo pobřeží, kde dodnes stojí města duchů, původní obyvatelé se tam totiž bojí vrátit. Někteří tak migrovali na venkov za svými příbuznými. Potraviny a voda ve vesnicích však nestačí pro větší počet obyvatel, tamní Haiťany proto sužuje hlad a nedostatek pitné vody. Mnoho dalších obyvatel hlavního města dosud přebývá v provizorních stanových slumech. Tam panují otřesné hygienické podmínky, někteří lidé tak umírají na choleru.

„Celá země je nestabilní. Může tam propuknout epidemie cholery, povstání nebo přijít další přírodní katastrofa. Haiti se totiž potýká s každoročními hurikány,“ přibližuje humanitární pracovnice a koordinátorka pomoci pro Haiti Kristýna Lungová.

Podle ní za nestabilitu Haiti mohou také dosud nevyřešené zákony, které se týkají vlastnictví půdy. Lidé si ji nemohou koupit a tím pádem tam postavit své domy, usadit se. Na mrtvém bodě stojí i stavba nemocnic, škol a dalších důležitých institucí. Zemětřesení v roce 2010 padlo za oběť přes 220 tisíc lidí, dalších víc jak osm tisíc zemřelo při epidemii cholery, která vypukla brzy poté.

Vzdělání i jídlo pro děti či odolné střechy. Tak pomáháme

Arcidiecézní charita Olomouc úzce spolupracuje přímo s Haiťany, kteří tamní situaci znají a dokážou získané peníze a další pomoc efektivně rozdělit. „Úspěšný je třeba projekt Adopce na dálku. Dárci přispějí 6 500 korunami každý rok na vzdělání jednoho dítěte a stanou se tak jeho průvodcem při studiu. Je to velmi důležité, protože polovina obyvatel Haiti je negramotná. Dětem je tak odepřena šance zlepšit svůj život,“ pokračuje Lungová s tím, že v současnosti je do adopce zapojeno přes 300 pravidelných českých dárců. Mezi nimi jsou kromě jednotlivců také firmy, školy či celé obce.

Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá i starým lidem, kteří nemají rodinu, jež by se o ně postarala. Tito Haiťané obdrží jednorázové finanční příspěvky. Charita dále pomáhá stavět odolné plechové střechy u lehkých příbytků, které snadno podléhají zkáze.

Za posledních deset let, co ACHO na území Haiti působí, se podařilo postavit a zabezpečit chod (včetně kvality vyučování, zásob učebnic i jednoho teplého jídla denně) školy v Baie de Henne, kam nyní dochází přes 350 dětí. Za peníze Čechů se podařilo postavit i novou školu v Gonaives, kam přichází denně více jak 650 žáků, v tomto centru funguje i poradna pro podvyživené matky s dětmi či rehabilitační oddělení pro handicapované. „Ve všech těchto institucích jsou zaměstnaní lidé, takže zvyšujeme i počet pracovních míst. A pomáháme dalšími způsoby. Snažíme se připravit Haiťany na to, aby se nastartovali do života, aby se jejich zem začala rozvíjet,“ dodává Lungová.

V současnosti Arcidiecézní charita Olomouc plánuje projekt praktické školy. Ta by měla začít fungovat ve škole v Baie de Henne, kde nechá přistavit druhé patro. Haiťané se tam naučí moderním technikám rybolovu, zemědělství, mechanice, šití či základům podnikání.

Neuživila by děti, zřekla se jich

Zhruba třicetiletá Chris byla v dětství terčem posměchu, protože špatně chodila. V dospívání pak ochrnula. Později se živila pomocnými pracemi, za umývání nádobí dostávala trochu jídla pro sebe i svého synka. Dala mu jméno Marvens, po jeho otci a muži, který ji znásilnil.

Pak Chris potkala dalšího muže, který vzal ji i Marvense k sobě. Brzy na to se narodila Christella. Štěstí však netrvalo dlouho. Vypukla epidemie cholery. Mezi mrtvými byl i Chrisin muž. Upoutaná na invalidní vozík věděla, že dvě děti sama neuživí. Dcerku tak dočasně převzali příbuzní zesnulého muže. Syn musel k cizí rodině, jako pomocná síla.

Chris byla zoufalá. Živořila a uvědomila si, že přišla o jediné své bohatství – milované děti. Pomocnou ruku jí tehdy podali Češi, kteří se pustili do pátrání. Marvense objevili v pět hodin vzdáleném městě, kde přežíval v drsných podmínkách. V roce 2012 se jej podařilo z novodobého otroctví vysvobodit. Také Christella se vrátila zpět domů, přestože jí v tom její příbuzní dlouho bránili. Rodina znovu žije pohromadě.

Den haitského školáka

Pět hodin ráno, začíná svítat. Klučina si v šeru chýše opakuje, co se předchozí den naučil ve škole. V domě není jídlo ani pití. Chlapec tak vyráží do školy sice ustrojený v uniformě, ale bez snídaně. Cesta z vesničky do Baie de Henne, kde škola stojí, mu trvá několik hodin. Jde v parnu. Ke konci vyučování je pak vyčerpaný, chce se mu spát. Následuje teplý oběd ve školní jídelně, díky kterému má sílu na cestu zpátky. Doma chlapce čeká další povinnost. Vydává se ke studni pro pitnou vodu. Studna je vzdálená tři hodiny chůze. Vrací se s tmou. V domě se nesvítí, není tam totiž vedená elektřina. Hošík usíná. Možná se jednou probudí do lepších zítřků, i přes velkou chudobu totiž studuje díky projektu Adopce na dálku, a tak má šanci svůj život změnit.

Rádi byste pomohli i vy? Jak na to, to se dozvíte snadno a rychle na www.haiti.cz.

Karolína Opatřilová, ACHO

 

Začátek:01. 07. 2015, 00:00
Konec:31. 07. 2015, 00:00
Místo konání:Olomouc

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu