Slovácké muzeum připravilo výstavu o cyrilometodějském Velehradu


V letošním roce si nejen český i slovenský národ, ale celá kulturní Evropa připomínají 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se k cyrilometodějským oslavám připojuje řadou akcí, mezi něž patří i výstava, která přibližuje dějinné milníky spjaté nejen s Velkomoravskou říší a misií sv. Cyrila a Metoděje, ale také s Velehradem, který je nejvýznamnějším poutním místem na Moravě.

Zlín: Autoři výstavy, prof. PhDr. Miloslav Pojsl, vedoucí katedry církevních dějin Cyrilometodějské teologické fakulty UP v Olomouci, a PhDr. Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea, přibližují návštěvníkům nejprve období Velké Moravy a zejména působení cyrilometodějské misie, zřízení vlastní církevní provincie a dílo Konstantina Filozofa. Pozornost věnují také tzv. „velehradské otázce“ – polemice, kterou mezi sebou vedli moravský historiograf Beda Dudík a zemský archivář Vincenc Brandl a po nich řada dalších historiků a archeologů. Její podstatou bylo určení lokalizace velkomoravského Veligradu, která dodnes není spolehlivě vyřešena.

Větší část výstavy je věnována historii Velehradu, a to nejen cisterciáckému klášteru, založenému v roce 1205, ale zejména Velehradu jako centru dialogu mezi východními a západními Slovany s jedinečným intelektuálním akcentem teologicko-historickým a mezinárodním. Velehradské poutě vynikaly od 19. století svým všeslovanským zaměřením ve smyslu jazykovém, kulturním a náboženském.

Kromě množství historických fotografií, map a nákresů mohou návštěvníci ve výstavě zhlédnout na 110 sbírkových předmětů z fondu Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, a to produkci keramiky, nástroje a zbraně z velkomoravského období, dobové pohlednice, pouťové obrázky, drobnou devoční grafiku – svaté obrázky, ale také unikátní rukopis Slavný rok 1863 na Moravě a na Velehradě z pera Františka Pluskala Moravičanského, vrchnostenského lékaře na Velehradě, historika a archeologa.

Ikonografii sv. Cyrila a Metoděje dokumentují podmalby na skle, majolika, výklenkové plastiky, akvarely, kresby a malby z 19. a první poloviny 20. století. V závěru výstavy se návštěvníci mohou seznámit s tvorbou současných umělců, inspirovanou Velkou Moravou a sv. Cyrilem a Metodějem, především akad. sochařů Otmara Olivy a Jiřího Vlacha (Česká republika) a Mariána Polonského (Slovenská republika).

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 9. května 2013 v 17.00 hodin v 14|15 Baťově institutu, Vavrečkova 7040 Zlín, 14. budova, 1. podlaží.

Výstava je financována Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj z Fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty a Zlínským krajem.

 

Začátek:09. 05. 2013, 17:00
Místo konání:Zlín

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu