Začíná jedenáctá řada Setkání u studny


Do další desítky vstoupí Setkání u studny v pondělí 7. října 2019 v obvyklý čas od 17.30 – ale pozor, v jiném prostoru! Novým prostorem pro otevřené společenství setkávající se u Studny bude tzv. „andílkovský“ sál nacházející se ve druhém patře Arcibiskupského paláce. Druhé patro přitom nemusí být pro nikoho překážkou, protože v budově je i výtah.

Jedenáctá řada Setkání u studny bude stejně jako doposud nabízet programy, které účastníky podněcují k umění vidět a umění slyšet, k umění žasnout. Jak píše známý anglický spisovatel a básní G. K. Chesterton: „Dnešní člověk neumí žasnout a děkovat!“

Co se týče tématu jedenácté řady, prostor Arcibiskupského paláce přímo vybízí k sérii setkání zaměřených na Arcibiskupství olomoucké v jeho historii, osobnostech, architektuře i umění, v jeho duchovním a společenském rozměru. To vše v návaznosti na dnešek a současného člověka a s uvědoměním si, za co vše můžeme děkovat svým předkům. Učit se poznávat to dobré, abychom si toho mohli vážit, stavět na tom a rozvíjet to. Přijímat i to, co se nepodařilo a bylo špatné, abychom to neopakovali.

Básník Jan Zahradníček napsal v jednom z esejů z knihy Oslice Balaamova: „Naštěstí pro básníky a pro celé lidské pokolení je zde jedno společenství, v němž se uchovávají všechny veliké hodnoty minulosti, v němž možno dýchat zhluboka a volně – a to je Církev! Církev rozdává ze svých nevyčerpatelných zdrojů plnýma rukama pokoj, radost a svobodu. Je na světě, ale není z tohoto světa. Proto ji nemůže pochopit nevěra a hlupáci.“ Skladatel žijící na přelomu 19 a 20. stol. J. B. Foerster zase napsal: „To, co je v mém díle dokonalé, bylo diktováno Duchem. Co je slabé a nedokonalé, mohu podepsat já.“ Akademický malíř Jan Zrzavý se vyjádřil takto: „Umění je dar Ducha svatého. Snažím se žít v ustavičném vědomí přítomnosti Boží.“ Mistr slova, německý básník J. W. Goethe zase napsal: „Lidé jen tak dlouho vytvářejí poezii a umění, pokud jsou ještě náboženští. Potom se stávají pouhými napodobovateli…“ A lékař Ladislav Kubíček, kněz zavražděný 11. září v Třebenicích na Litoměřicku, napsal ve své knížečce, ve které použil všechny předešlé citáty: „… A že stálá obětní píseň Církve je jedním z vrcholných uměleckých děl lidstva a věků – to je snad evidentní. Všechny druhy umění se zde uplatňují – hudba, malířství, sochařství, architektura, básnictví a písemnictví, by i balet. Nenajdeme ucelenější souhrn umění všech věků a kultur! Do tohoto ‚zpěvu‘ Církve, lidu Božího, jsou zahrnuti jak největší mystikové, tak nejprostší členové rodiny Boží! Církev je zde určitě tou nejbohatší institucí co do uměleckých děl a dění, ale i zlata, drahokamů i vůně kadidla, vonící nejen tisíciletou posvátností, ale i pokorou velkých klanitelů od Tří králů-mudrců po dnešek!“

Setkání u studny, zastavení na konci všedního dne vždy první pondělí v měsíci během akademického roku se tedy nadále bude konat v sále Arcibiskupského paláce ve druhém patře, a to v termínech: 7. října, 4. listopadu, 2. prosince 2019, 3. února, 2. března, 6. dubna, 4. května 2020.

Za Centrum pro kulturu Arcibiskupství olomouckého srdečně zve hlavní organizátorka Martina Pavlíková, pavlikova.martina@ado.cz, 587 405 402.

 

Začátek:07. 10. 2019, 17:30
Místo konání:Olomouc – Arcibiskupský palác

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Podzimní festival

podzimni-festiva

 

Jubileum
Rudolfa Jana

 

rudolf-jan

 

Majetkové narovnání
(tzv. restituce)

 

majetkove-narovnani

ehp-fondy

OLDIN

 

Apoštolát modlitby

apostolat-modlitby

 

Hledat

 

WebArchiv - archiv českého webu